Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimse TSK'ya atesit demedi

11.04.2014 13:31
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Milliyet Yayın Yönetmeni Fikret Bila’ya özellikle din konusunda özeleştiri içeren bir röportaj verdi.

Ergenekon davasında tahliye olan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Milliyet Yayın Yönetmeni Fikret Bila’ya özellikle din konusunda özeleştiri içeren bir röportaj verdi.

HABER-ANALİZ

“Savaşta, cephedeki mevzide ateist yoktur” diyen Başbuğ, şaşırtan açıklamalarda bulundu. Aslında “TSK dine uzak hatta dinsiz diye eleştiriliyor” diyen Başbuğ bu yaklaşımıyla meselenin özünden uzaklaşmaya ve çarpıtmaya çalıştığı anlaşılıyor. Çünkü Türkiye’de hiçbir zaman TSK dinsizlikle suçlanmadı, ateist yaftası vurulmadı. Türkiye’de TSK darbelere zemin hazırlamak ve yapmak, hukuksuz faaliyetlerde bulunmak, (JİTEM) toplumun dindar kesimlerini ve diğer unsurlarını dışlamakla suçlandı. Siyasete karışmak, daraltmak ve bir yöne kanalize etmek için insanları darbe yapmak, muhtıra vermekle eleştirildi. Başbuğ, sözde din eleştirisiyle TSK’nın toplumun peşini bırakmayan darbeci zihniyetini çarpıtmaya, üstünü örtmeye çalıştığı görülüyor.

 

İşte Başbuğ’un TSK’nın darbeci zihniyetini çarpıtan yazısı:

“TSK’ya dine uzak hatta dinsiz diye eleştiriliyor. “Böyle bir şey olabilir mi? Ben daha önce de söyledim Peygamber ocağı dediğiniz bir kurumdur ordu. Dinsizlik söz konusu olabilir mi? Allah Allah diye taarruz eden bir ordudan, gemilerinin direğinde Kuran-ı Kerim bulunan bir ordudan söz ediyoruz. Bu TSK’ya yöneltilen en haksız eleştiridir. Türk ordusunu bu şekilde suçlamak kabul edilemez, bizler bu ocağın içinde büyüdük, yaşadık. Ben sorumlu olduğum her kademede çok hassas davranmış, gerekli imkanların sağlanmasına özen göstermişimdir.

Başbuğ Paşa din ve inanç konusunu açıklarken “çok beğendiğim ve sık tekrarladığım bir söz vardır” diye devam etti:

“Savaşta, cephedeki mevzide ateist yoktur”

“Evet” dedi İlker Paşa, “bu söz doğrudur, mevziiye girince kimse ateist olmaz, dua eder” diye ekledi.

Bu haber toplam 1676 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri