Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Kimsenin Bir Bahanesi Kalmadı"

04.02.2015 00:48
Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut faiz konusunda kimsenin bir bahanesinin kalmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın ara toplantı yapmama kararını "Enflasyonda yaklaşık 1 puanlık düşüş var, kimsenin bir bahanesi kalmadı" sözleriyle yorumladı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün açıkladığı enflasyon rakamlarını Twitter üzerinden değerlendirdi. Yiğit Bulut, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 'Enflasyon düşerse faizi düşürürüz' açıklamasına atıfta bulunarak, "Enflasyon verisi açıklanmadan dahi 0.75'e varan bir indirim imkanı marjı vardı. Yıllık 8.17 'den 7.24'e inildi. Yaklaşık 1 puanlık bir düşüş var. Kimsenin bir bahanesi kalmadı. 7.24 değilde 7.17 olsaydı faiz indirilecekti. Faize bakış açımız 0.07'lik bir marja endekslendiyse bu konuda bir bakışımız yok demektir. Şu anda piyasa politika faizinden 0.75-0.80 aşağıda ve biz "enflasyon 0.07 az düştü" diyerek mi strateji belirleyeceğiz. Faiz indirimi sadece iç dinamiklerin fiyat artışına endekslenebilecek bir karar değildir. Bu karar 0.07 az düştü mantığına endekslenebilecek kadar ince bir teraziye sahipse yeni olumlu gelişmeler olağanüstü toplantı gerektirebilir" dedi.

Enflasyonun Ocak'ta 1 puandan az düşmesi sonrası Merkez Bankası yarın ara toplantı yapmama kararı aldı. Banka politika faizini yüzde 7,75'te tutuyor.

Bu haber toplam 1692 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri