Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

VE KIRIM DÜNYANIN BEKLEDİĞİ KARARI VERDİ...

17.03.2014 01:46
Rus haber ajansı RIA'ya göre Kırım'da yapılan referandumda oy kullananların yüzde 93'ü Rusya ile birleşmeye "evet" dedi.

Kırım'ı Ukrayna'dan koparıp Rusya'ya bağlayacak olan ve bu Sabah TSİ 08:00'da başlayan referandumda oylama sona erdi. Rus haber ajansı RIA'ya göre referandumda oy kullananların yüzde 93'ü Rusya ile birleşmeye "evet" dedi.

Referandumda halka, "Rusya'ya bağlanmaya razı mısınız? " ve "1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?" soruları yöneltildi.

İlk bilgilere göre katılımcıların yüzde 93'ü 'Rusya'ya evet' dedi. Nüfusun yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturan Kırım Tatarlarının boykot ettiği referandumun kesin sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor.

TATARLAR SANDIĞA GİTMEDİ

Kırım Tatarları ise günler öncesinde açıkladıkları gibi referandumu boykot etti. Başkent Akmescit'te, ağırlıklı olarak Tatarların yaşadığı Çistinkaya mahallesindeki okulda kurulan sandıklarda, sadece bölgede yaşayan Ruslar ve Ukraynalılar oy kullandı.

AB SONUÇLARI TANIMAYACAK

Öte yandan AB Konseyi Başkanı Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Barroso, referandum sonucunun tanınmayacağını belirtti.

İki isim tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Kırım'da yapılan referandumun Ukrayna anayasasına ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek "Referandum yasa dışı ve gayrimeşru ve sonucu tanınmayacak" ifadesini kullandı.

 


rotahaber

Bu haber toplam 2014 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri