Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kışanak'tan tehdit gibi sözler

25.06.2013 14:35
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak Erdoğan'ın çözüm süreci ve Gezi olayları karşısındaki tutumunu eleştirdi. Kışanak Erdoğan'a bir de tavsiyede bulundu.

Haftalar sonra BDP grup toplantısında konuşma yapan Kışanak çözüm süreci ve Gezi Parkı olayları ile ilgili konuştu.

Kışanak, ''Biz sabırlı şekilde çözüm sürecini ilerletmeye çalışıyoruz.  Biz fedakarlıkla süreci kesintiye uğratmadan ilerletme çabası içindeyiz. Bu çabamızın görülmesi ve devletin adım atması gerekiyor. Üç aşamalı çözüm planı var. İkinci aşamada hükümet, parlemento üzerinde düzeni yapmazsa bu halk bu engeli aşmak için de mücadele eder. Gönül istiyor ki süreç zorla olmasın. Bu kadar tarihi büyük adımlar atılmışken süreç sorunsuz ilerlesin.'' dedi.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak BDP grup toplantısında konuştu. İşte Kışanak'ın konuşmasından satır başları;

Ethem Sarısülük Ankara'da polis kurşunu ile vuruldu ve yaşamını yitirdi.Kamera kayıtları ile tespitli bir cinayet var. Ancak o polis serbest bırakıldı.

Bu her zman yaptıkları uygulama ama bu kadar göz göre göre ört bas etmeye çalışıyorlar.

Başbakan polisleri kutladı kahramanlık destanı yazdığını söyledi ve tahliye kararı geldi.İktidara yakın bazı çevreler bu tahliyeyi meşru göstermeye çalıştılar.

BÖYLE CÜMLE KULLANILIR MI?

Başbakan ayaklar ne zaman baş oldu diyor. Demokraside böyle bir cümle kullanılanabilir mi? Bu ülkdede padişahlık mı, sultanlık mı var? Milli İradeye Saygı mitingi yapıyor. Milli irade rakamla ölçülmez. Ülkenin yarısını yok sayacaksın yarısının demokrasi arayışını gayri meşru ilan edeceksin ayak ilan edeceksin sende milletin üzerinde iktidar yetkini kulanacaksın.

BAŞBAKAN'A TAVSİYE EDİYORUZ

Başbakan'a tavsiye ediyoruz. Yanına iki tane siyasi danışman alsın. Kitap okusun. Sayın Başbakan bu ülkede ayak yok hepimiz baş olacağız.

Buradan bir mağduriyet edebiyatı çıkartmaya çalışıyor. 12 yıllık iktidar ortadadır mağdur değil muktedirdir. Halk bunun hesabını soracak. Her türlü eleştiriyi karşı çıkışı sen demokrasi karşıtlığı olarak adlandıramazsın.

Başbakan'a tavsiye ediyoruz sokaktan meydanlardan korkmasın. Sokağın sesine kulak assın. Bu yanlışlarını böyle düzeltebilir. Demokrasi sadece seçimden ibaret değildir.

HAYDARPAŞA'YI HALKA SORACAK MISIN?

Halk istemiyorsa yapmayacağım diyeceksin. Demokrasi böyle bir şeydir. Belediye Başkanı otobüs durağını halka soracağız diyor. Haydarpaşa'yı, Galataport'u halka soracak mısın? 

ZORLA SÜREÇ OLMASIN

Parklardaki, açık alanlardaki demokratik sivil muhalefetin güçlendirme çabalarını değerli buluyorum.Biz sabırlı çözüm sürecini ilerletmeye çalışıyoruz. Partimizin bir heyeti Sayın Öcalan'la görüşme gerçekleştirdi. Biz fedakarlıkla süreci kesintiye uğratmadan ilerletme çabası içindeyiz. Bu çabamızın görülmesi ve devletin adım atması gerekiyor.

Üç aşamalı çözüm planı var. İkinci aşamada hükümet, parlemento üzerinde düzeni yapmazsa bu halk bu engeli aşmak için de mücadele eder.

Binlerce siyasi tutsak bulunacak, sesini çıkaran herkes terörist ilan edilecek, vekiller cezaevine konulacak. İkinci aşamayı biz nasıl tarif edeceğiz.

Yaz geldi tatil sürecidir parlementoyu kapatma çabası içindeler. Önümüzdeki bir kaç ayı doğru değerlendirmek gerekiyor. Kamuoyu karşısına çıkılmalı yapılacaklar açıklanmalı yanlışlar var düzeltilecek denilmeli. Parlemento çalışarak reformları yapmak zorunda.

Gece yarılarına kadar kendi istediği yasaları torba içine koyup sabaha kadar çalışıyorlar. Kalıcı barış için neden çalışılmıyor? Hiçbir engel yoktur. İktidar eğer ikinci aşamayı başarı ile ilerletmek istiyorsa bu parlemento bu yaz çalışmalıdır. Çalışma saatleri düzenlenebilir.

Gönül istiyor ki süreç zorla olmasın. Bu kadar tarihi büyük adımlar atılmışken süreç sorunsuz ilerlesin.

Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri