Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kıvırarak boyunu 16 santim uzattı

09.07.2013 17:37
Boyunun kısa olmasından dolayı sıkıntı yaşayan üniversite öğrencisi, operasyonla 16 santim boy attı.

Kahramanmaraş'ta yaşayan Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi 25 yaşındaki Ahmet Turan Taşdönderen, 1,50 metre boya sahip olmasından dolayı sıkıntı yaşadığını, moralinin bozulduğunu, boy uzatmak için çare aradığını anlattı.

BACAĞINI HER GÜN KIVIRARAK 3 AYDA 8,5 SANTİM UZADI

DEÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'yla irtibata geçtiğini ve yapılan iki ameliyatla boyunun 16 santimetre uzatıldığını dile getiren Taşdönderen, "Annem her gün bacağıma kıvırma hareketi yaptı. Böylelikle bacağımın üst bölgesi her gün 1 milimetre uzadı. Artık kendimi çok daha iyi hissediyorum. Daha önce moralim çok bozuluyordu. Artık toplumun içine daha rahat giriyorum. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Anne Şöhret Taşdönderen de tek çocuğu olan oğlunun boy kısalığından dolayı moralinin bozulduğunu, yaşının ilerlemesiyle bu sorunun daha da arttığını belirtti. Taşdönderen, boy uzatma işlemenin ardından oğlunun moralinin yerine geldiğini ve kendine güveninin arttığını ifade ederek operasyonu gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.

BACAKLAR SIRAYLA UZATILDI

DEÜ Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu ise Ahmet Turan Taşdönderen'in bacaklarının üst kısmına Avrupa Patent Enstitüsü'nden patenti alınan "Uzayabilen Mekanik İntramedüller Çivi" uygulaması alt kısmına ise İllizarov yöntemini uyguladıklarını ifade etti. Havıtçıoğlu, bacakların bir kısmının içerden yapılan sistemle bir kısmının ise dışardan yapılan sistemle uzatıldığını dile getirerek şunları kaydetti:

"Bacakların üst bölgesini 3 ayda 8,5 santimetre uzattık. Alt kısmında 7,5 santimetrelik uzatma gerçekleştirdik. Toplamda 16 santimetrelik uzama gerçekleştirildi. Hastanın dengesi sağlandı. Bu uygulamayı herkese yapmıyoruz. Bu tür sağlık sorunları olan ve gerçekten de boyu çok kısa olan kişilere yapıyoruz. Hastamız çok uyumlu. Söylediğimiz her şeyi yaptı, kontrollerini Kahramanmaraş'tan gelerek hiç aksatmadı. İki taraflı uzatma yapıldığı zaman önce bir taraftan başlıyoruz, 20 gün sonra ise diğer bacağı uzatıyoruz. Hastanın her iki bacağını üzerine basmadan ihtiyaçlarını görmemesini uygun görmüyoruz."

Bu haber toplam 9204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri