Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Kıyak" Milletvekili yasasında son söz Erdoğan'da

13.05.2013 11:53
Milletvekillerine bir çok ayrıcalığın tanındığı yasada son söz Başbakan Erdoğan'da olacak. Bugün yapılacak olan AK Parti MYK'da bu konuda son kararın verilmesi bekleniyor.

"Kıyak" yasanın kaderi bugün belli olacak. Teklif ya rafa kaldırılacak ya da rötuşlanıp gelecek.

Erdoğan'ın teklifin dondurulmasını isteyebileceği, ya da eski vekillere diplomatik pasaport ve süresiz silah ruhsatı gibi bazı maddeleri veto edebileceği bildirildi.

AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik ise teklife desteklerinin sürdüğünü ve yasalaşacağını belirtirken, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise,‘'Sayın Başbakanın bu kanun teklifinden haberi yoktu ve kendisinin de bugünkü MYK'da incelenmesini istedi. Ben Meclis Başkanıyken de, buna benzer bir teklif gelmişti ama uygun görmemiştim' dedi.

PASAPORT MADDESİ

Teklifin en çok tepki çeken maddeleri arasında, ‘'Eski vekiller ile eş ve çocuklarına diplomatik pasaport, süresiz silah ruhsatı, mevcut vekillere temsil ödeneği ve trafik cezasından muafiyet'' bulunuyor. Eskilere diplomatik pasaportun metinden çıkarılabileceği ya da ‘'Herhangi bir suçtan mahkum olmama'' şartına bağlanabileceği, silah ruhsatına da süre sınırı konabileceği belirtildi. Temsil ödeneği miktarının ise  makul bir rakamla sınırlanabileceği belirtiliyor.

Teklif sahipleri pasaport maddesini ‘'Eski bir Büyükelçi ve eşi ömür boyu kırmızı pasaport alabiliyor, milletvekilliği yapan neden alamasın ?'' diye savunuyor. 13 bin kişiye daha diplomatik pasaport verilmesi, halen ABD, Avustralya gibi 7-8 ülke tarafından bu pasaporta uygulanan vizeyi genişletebileceği belirtiliyor.

CİNAYET BİLE VAR

Teklif uyarınca, diplomatik pasaport verilecek eski milletvekilleri ve eşleri arasında ağır suçlara karışıp, eroin kaçakçılığı, dolandırıcılık, terör örgütü üyesi olma, tarihi eser kaçakçılığı, cinayet gibi suçlardan tutuklanmış, mahkum olmuş, cezasını tamamlamış ya da halen cezaevinde olanlar da bulunuyor.

Bu eski vekiller ve eşlerinden bir bölümü, infazları tamamlandığı için yasadan yararlanacak. Haklarında arama kararı olan ya da mahkemelerce  yurt dışına çıkma yasağı konulan isimler ise, yasal sorunları sona erince diplomatik pasaport alabilecek. 

Bu haber toplam 2530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri