Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kızıl Gezegen'e inmek için son saatler

04.08.2012 08:51
NASA’nın ‘Curiosity’ (Merak) adı taşıyan bugüne kadarki en gelişmiş robot gezgini 9 aylık yoculuktan sonra pazartesi Kızıl Gezegen’e iniyor. Curiosity gezegende yaşam belirtileri arayacak.

 

-Plütonyumla çalışan jeneratörler 14 yıl ısı ve elektrik sağlayabiliyor.
-Daha önceki Mars gezginlerine göre 10 kat daha ağır bilimsel yük taşıyor.
-Yüzeyi süpürüp delebilecek.
-Organik bileşiklerin kesin tanımını yapabilecek.
-Kayayı vuracak lazeri de var.
-Dünya ile Mars arasındaki engin mesafe nedeniyle 13 dakika gecikmeli veri iletecek.

Nefesler tutuldu

İnsanlık, pazartesi günü tarihi bir uzay keşfine ilk adımı atıyor. Geçen yıl Kasım ayında fırlatılan Curiosity, 9 ayda 560 milyon kilometrelik yol katetti. Curiosity’nin inişi çok hassas. Çünkü Mars atmosferinde “çok belirli” bir noktaya “tam isabet” ettirilmesi gerekiyor. Son olarak cumartesi rota değişikliği yapan California’daki mühendisler aracı belirlenen noktayı 1 kilometreden az bir mesafeye indiricek.

Sabah 07.31’de

“Mars Bilim Laboratuvarı” diye de bilinen Curiosity bugüne kadarki en gelişmiş Mars aracı. Mars’ın en derin noktalarından olan Gale Krateri’ndeki kayaları inceleyecek. Burada Kızıl Gezegen’in bir zamanlar mikrobik yaşamı desteklemiş olabileceğine dair işaretler aranacak. 2.5 milyar dolara mal olan aracın inişi 6 Ağustos Pazartesi Türkiye saati ile 07.31 olarak hesaplandı. Bu tamamen otomatik bir iniş olacak.  

Bu haber toplam 2436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri