Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon belgeleri açıklanıyor!

24.12.2010 13:55
KKTC Ergenekon Araştırma Komitesi üyesi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sonay Adem, komitenin görevini durdurması halinde ellerindeki bilgileri kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

KKTC Ergenekon Araştırma Komitesi üyesi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sonay Adem, komitenin görevini durdurması halinde ellerindeki bilgileri kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Adem, Başbakan İrsen Küçük'ten Komite'nin araştırmalarına devam etmesini isteyeceklerini aksi takdirde ellerindeki bilgileri kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

KOMİTE'NİN TOPLANACAĞI BİLGİSİ CTP'Lİ VEKİLLERE BİLDİRİLMEDİ

KKTC Ergenekon Araştırma Komitesi'nin feshedilmesinin ardından anamuhalefet partisi milletvekili Sonay Adem Cihan Haber Ajansı'na çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sonay Adem Komite'nin somut bilgilere ulaşmak üzere iken feshedilmesinin manidar olduğunu belirtti. Komite üyesi de olan CTP Milletvekili Sonay Adem, Ulusal Birlik Parti'li (UBP) milletvekillerinin komiteyi kendi aralarında feshetmesinin usulsüz olduğunu belirtti. Mecliste bütçe görüşmelerinin yapıldığı bir saatte Ergenekon Araştırma Komitesi'nin toplanmasının uygun olmadığına dikkat çeken Adem, Komitenin toplantı yapacağı hakkında kendisine bilgi verilmediğini de iddia etti.

BAŞBAKAN'DAN KOMİTENİN DEVAMI İSTENECEK

UBP'li Milletvekillerinin Komite'yi feshetmelerini kabul etmeyeceklerini belirten Adem, daha önce Komite'nin başkanlığını yapan Başbakan İrsen Küçük'ten Komite'nin araştırmalarına devam etmesini isteyeceklerini söyledi. Başbakan Küçük'ün Komite başkanlığı döneminde somut gelişmeler yaşandığını iddia eden komite üyesi Sonay Adem, bazı bilgi ve belgelerin incelenmesi için Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı'nın izni ile Türkiye'deki savcılarla bilgi alışverişinde bulunulmasının kararlaştırıldığını fakat bu ziyaret gerçekleşmeden komitenin feshedilmesinin manidar olduğuna dikkat çekti.

"DENETLEME KURULU'NUN KARARI BEKLENMEDİ"

Ferdi Sabit Soyer'in Başbakanlığı döneminde ortaya çıkan bir takım belgelerin savcılık tarafından incelendiğini ve somut bulgular olduğuna dikkat çeken Adem, "1998 seçimlerinde bir bakanın şoförü KKTC'de bir bankaya bir milyon dolar para yatırdığı iddiası gazetelerde yazıldı." dedi. Sonay Adem, banka işleminin basına yansımasının ardından CTP Milletvekili Abbas Sınay'ın konuyu meclise taşıdığını hatırlattı. Konunun meclise taşınmasının ardından Başbakan İrsen Küçük'ün Başbakanlık Denetleme Kurulu'na gerekli incelemeyi yapması için görev verildiğini belirten Adem, kuruldan gelecek cevabın beklenmeden Komite'nin ortadan kaldırılmasının düşündürücü olduğunu savundu.

"POLİS ÇELİŞKİLİ VE TUTARSIZ BİLGİLER VERDİ"

Komite'nin bilgi almak amacıyla başvurduğu, KKTC Polis Genel Müdürlüğü'nün de çelişkili ve tutarsız bilgiler verdiğini iddia eden Adem ayrıca, Metal-İş Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'in serbest bırakıldıktan sona basına yaptığı açıklamalarda, "Ben nasıl girdiysem öyle çıktım, sorgulanmadım." şeklinde açıklamaları için, "Özbek içeride Ergenekon'un Kıbrıs uzantıları ile ilgili sorgulanmıştır fakat Özbek, kendisine sorulan birçok soruya, 'bilmiyorum, hatırlamıyorum' şeklinde cevap vermiştir. Özbek'in içeride neler konuştuğunu biliyoruz." dedi.

TOPLAM ON TOPLANTI YAPILMIŞTI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi'nde, ''Türkiye'de Başlayan Ergenekon Soruşturmasının KKTC ile bağını ele almak maksadıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komitesi'' bugüne kadar yapılan çalışmalarda somut bilgi elde edilemediği gerekçesiyle dün feshedilmişti. Bugüne kadar toplam on toplantı gerçekleştiren komite 2009 Haziran'da kurulmuştu.

KOMİTE'NİN FESHİNİ UBP'Lİ VEKİLLER ONAYLADI

Dün yapılan Komite toplantısına Komite Başkanı UBP Milletvekili Ahmet Çaluda ile UBP Milletvekilleri Ali Rıza Usluer ve Necdet Numan katılırken, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekilleri Sonay Adem ve Arif Albayrak'ın rapor sunulurken Komite'de olmaması dikkat çekmişti. Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan CTP Milletvekilleri ve Ergenekon Araştırma Komitesi üyeleri Sonay Adem ve Arif Albayrak, alından karardan habersiz olduklarını belirtmişti.

CİHAN

 

Bu haber toplam 1832 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri