Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KKTC ile "yavru vatan" polemiği!

28.04.2015 00:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasındaki "yavru vatan" polemiği sürüyor.
Türkiye ile KKTC arasındaki "yavru vatan" polemiği büyüyor! KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "yavru vatan-ana vatan" yerine iki kardeş ülke nitelemesine Erdoğan, Akıncı için "Ağzından çıkanı kulağın duysun" cevabını vermişti. Erdoğan'ın bu sözlerine KKTC'den cevap geçikmedi. Akıncı, "Türkiye bizim hep yavru kalmamızı mı istiyor?" diye konuştu.
 
KKTC'de Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Mustafa Akıncı görevinin ilk gününde kendini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 'yavru vatan' polemiğinin içinde buldu. 
Erdoğan "İki kardeş ülkeyiz, yavru vatan-ana vatan ilişkisi sağlıklı değil" diyen Akıncı'yı şu sözlerle eleştirdi:

"Bu ifadeler bir sıcaklığın gereğidir. Sayın Akıncı seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Kendisini tebrik ettik. Ancak iki kardeş ülkeyiz dediğinizde bu farklı yerlere gider. Sayın Akıncı'nın ağzından çıkanı kulağının duyması lazım. Türkiye, KKTC'ye niye sahip çıkıyor? Bunun bir esbabı mucibesi var. Kardeş olarak çalışmanın bile bir yolu vardır ve bir bedeli vardır. Bu ülke KKTC'ye bir bedel ödemiştir. Hâlâ da ödüyoruz. Biz şehitler vermişiz. Bu yavru vatan ayakta kalabilsin diye. Son olarak oraya yaptığımız para yardımı 1 milyar dolar. Biz göreve geldiğimizde öğrenci sayısı 25 bin iken, 60 bin oldu. Kardeşlik bunlarla oldu. Şu anda uluslararası camiada bu kavgayı veren kim? Acaba sayın Akıncı bu kavagayı kendi başına verebileceğini mi sanıyor?  Türkiye KKTC’yeyavru vatan olarak bakmaya devam edecektir."

AKINCI'DAN CEVAP: HEP YAVRU MU KALSIN?
 
Bu sözlere Akıncı, Erdoğan'ın basın toplantısı yaptığı sırada canlı yayın konuğu olduğu CNN Türk'te yanıt verdi. "Hep yavru mu kalalım?" ifadesini kullanan Akıncı şunları söyledi:

"Dünkü seçimler benim programımı, düşüncelerimi ve paylaştıklarımı halkıma anlatarak kazandığım seçimler oldu. Neden rahatsız olunuyor bunu anlayamadım?  Türkiye bu yavrunun büyümesini istemiyor mu? Hep yavru mu kalalım? Ayaklarımınızın üstünde durmayalım mı.? 

Ben sözlerimin arkasındayım. Ben beynimle söylüyorum. Bunlar doğrudur ve yalnızca KKTC için olan doğrular değildir. Adadaki bütün Kıbrıs halkı için olan doğrulardır. İlk günümde böyle bir tartşıma içine çekilmekten mutlu olduğumu söyleyemen. Belli ki Erdoğan'a belirli şeyler söylenmiş. Ben kişilikli bir ilikşiden söz ettim, belli ki farklı yaklaşımlar var, bunlar oturulup konuşulur. Kıbrıs halkı ana vatan sevgisini koruyacaktır. Ancak bu topraklarda kendi kimiliğini ve kişiliğini kazanması için bu yavruluktan kurtulmalıdır.
 
Burada bir devlet var kurumlarıyla kuruluşlarıyla bu devleti de Türkiye tanıyor. 'Ana vatan-yavru vatan' yüreklerde olması gereken bir söylemdir. Bu devletin kimliğiyle kişiliğiyle Türkiye tarafından da tanınması istiyoruz. Bu söylem Türkiye ile zıtlık arayan yeni seçilmiş bir cumhurbaşkanı değildir.

Ben Ankara'ya şunu söylemek istiyorum: Kimse bizi yanlış yere oturtmasın. Türkiye’nin çok daha güçlü bir ülke olmasını isteyen birisi var karşılarında.

Güneyle olan ilişkilerde, 10 yıl önce onlar hayır derken bir evet dedik. Ama günün sonunda birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız."

ERDOĞAN'DAN AKINCI'YA TELEFON

Akıncı, yayının sonunda "Arkadaşlarım şu an beni uyarıyorlar, Sayın Erdoğan şu an benimle görüşmek için hattaymış" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonda Akıncı'yı tebrik etti. Akıncı'nın basın danışmanı Oya Gürel görüşmeyi Al Jazeera'ye anlattı:

“Sayın Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı aynı görüşünü kendisinin şahsında da tekrarladı. Kıbrıslı Türklerin artık kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini bir kez daha söyledi. Erdoğan da ‘Anneler çocuklarını bırakmak istemezler’ dedi."
 
Gürel telefon görüşmesinde havanın yumuşadığını söyledi ve ekledi: "Sayın Erdoğan, Sayın Akıncı’ya Türkiye’de cumhurbaşkanı seçilen kişinin ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye yaptığını, bunun bir gelenek olduğunu hatırlattı. Akıncı’nın da yeni KKTC cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini Türkiye’ye yapmak için davet beklememesi gerektiğini söyledi. Akıncı, bir takvim belirlenir belirlenmez Türkiye’ye bir ziyarette bulunacak.”
Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri