Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Rum Tarafı Konferansa Eşşek Gibi Gidecek"

12.12.2011 21:57
Rum basını, New York'taki 3'lü görüşme sonrası yapılacak konferansa Rum tarafının katılmak zorunda olduğunu bu sözlerle dile getirdi.

Kıbrıs müzakerelerinde gözler New York'ta, Ocak ayında yapılacak 5'inci üçlü görüşmeye çevrildi. Rum Kesiminde yayınlanan Mahi Gazetesi ise görüşmenin ardından yapılacak uluslararası konferansa Rum Yönetimi'nin "eşşek gibi" gitmek zorunda olduğunu yazdı.

Rum basınına göre, 22-24 Ocak tarihlerinde New York'ta yapılacak üçlü görüşmelerde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi lideri Dimitri Hıristofyas'tan aralarındaki anlaşmazlıkları, Birleşmiş Milletler uzmanlarının da yardımıyla ele alıp görüş birliğine varmalarını isteyecek.

BM'nin Önünde 3 Senaryo Var

Basında çıkan haberlere göre Birleşmiş Milletler'in önünde iki senaryo var: Üçlü görüşmede ilerleme sağlanırsa Genel Sekreter, taraflardan Şubat veya Mart ayında uluslararası çoklu konferansa katılmalarını isteyecek. Tatmin edici ilerleme kaydedilmez ise, oyunun sonu ilan edilecek.

Rum Yönetimi, iç meseleler konusunda anlaşmaya varılmadan önce uluslararası konferans yapılmasına karşı çıkıyor.

"Eşşek Gibi Gidecek"

Mahi Gazetesi'nde bu konuda çıkan haber ise uzun süre konuşulacak gibi görünüyor. Gazete, Rum tarafının konferansa, Türkçe ifade kullanarak " eşşek gibi gideceği" yorumunu yaptı.

Haftalık Kathimerini Gazetesi haberi "Çok Taraflı Konferans İçin Çetin Pazarlık" başlığıyla yansıtırken Politis ise "Uluslararası Konferans Konusunda çember daralıyor" ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 2744 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri