Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KKTC'de Başsız Doğan Kuzu, Sahibini Şoke Etti

02.02.2013 12:37
KKTC'nin Geçitkale bölgesinde, hayvancılık yapan Naim Çiftçioğlu'na ait bir mandırada, başsız bir kuzu doğdu.

KKTC'nin Geçitkale bölgesinde, hayvancılık yapan Naim Çiftçioğlu'na ait bir mandırada, başsız bir kuzu doğdu. Başsız kuzuyu doğum esnasında gördükten sonra gözlerine inanamayan Çiftçioğlu, 45 yıllık hayvancılık uğraşında ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını söyledi.

KKTC'de Naim Çiftçioğlu’nun ağılındaki bir koyun, önceki gece, görenleri hayretler içerisinde bırakan bir yavru dünyaya getirdi. Başsız olarak doğan ancak kulakları olan kuzu, doğumdan birkaç dakika sonra öldü. Kuzuyu eline aldığında hayretler içerisinde kalan Çiftçioğlu, kuzunun kafa bölümünün olmadığını gördü. Sadece kulakları olan kuzunun, ne gözleri, ne çenesi, ne de ağzı vardı. Doğum esnasında gördükleri karşısında şaşkına dönen Çiftçioğlu, Cihan Haber Ajansı (Cihan)'a yaşadıklarını şu şekilde anlattı: "Doğum esnasında hayvanın ters geldiğini sandık. Öncelikle kuzunun başını aradık. Hayvanı anne karnından çektik. Kuzunun göbeği koptuktan sonra bir süre yaşadı. Sonrasında da öldü." dedi.

Geçitkale'de 45 yıldır hayvancılık yaptığını; ancak böylesi bir durumla ilk defa karşılaştığını anlatan Çiftçioğlu, daha önce ayakları eğri olan, 3 ayaklı olan kuzu gördüğünü, fakat ilk defa başı olmayan bir kuzuyla karşılaştığını ifade etti. Koyunun böyle bir doğum yapma nedeninin verilen yemlerden kaynaklanabileceğini dile getiren Çiftçioğlu, bu durumun çiftleşmedeki yanlışlıklardan da kaynaklanabileceğini belirtti.

kzz.jpg


Geçitkale Veteriner Dairesi Bölge Sorumlusu Veteriner Cengiz Ozaner de bu tür doğumlara daha önceden de rastlandığını söyledi. Zaman zaman bu tür vakalarla karşılaşıldığını aktaran Ozaner, bu olayın radyasyonel bir durum olmadığını ifade etti.

Ozaner, “Bu olayın yemlerden kaynaklandığını, radyasyona bağlı olduğunu söylemek mümkün değil. Böyle bir şey olması için genel ve yaygın olarak bu tip doğumlara rastlamamız gerek. Geçmişte de örnekleri yaşandı. Örneğin yıllar önce Rusya'da, Ukrayna’da yaşandı ve biz de bunun etkilerini ülkemizde gördük.” dedi. 

Bu haber toplam 5584 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri