Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Klimalı Seralarda Mantar Üretimi

24.11.2013 23:49
Ayvalık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hayata geçirilen proje kapsamında 10 üretici, sıcaklığı klimayla ayarlanan seralarda istiridye mantarı üretiyor.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Aygün, yaptığı açıklamada, Bakanlık tarafından ülke genelinde yürütülen "Gelir Getirici Projeler" kapsamında Ayvalık'ta istiridye mantarı yetiştiriciliğine yönelik çalışmanın uygulanmaya başlandığını söyledi.

Özel İdare desteğiyle 10 üreticiye birer çadır sera kurduklarını belirten Aygün, "Bu türler, kayın mantarı olarak da biliniyor. 180 bin liralık bütçenin 150 bin lirası Özel İdareden, 30 bin lirası ise katılımcı üreticilerden alındı" dedi.

Aygün, mantarların tohum ve üretildiği kompostlarını üreticiye ücretsiz temin ettiklerini ve her türlü teknik desteği sağladıklarını anlattı. Tohumları ise Denizli'den getirdikleri bilgisini veren Aygün, şöyle konuştu:

"Altınova beldesinde 100'er metrekarelik 10 sera çadır kurduk. Çadırlarda klimalar sayesinde 16 derecelik sabit ısıda istiridye mantarı üretiliyor. İlk hasat alındı ve tüketicilerden büyük talep gördü. Üretici, çadırından her biri ikişer ton olmak üzere 4 hasat yapacak. Yani yılda 8 ton ürün alacaklar. Kilosunu 5-6 lira arasında satarak yılda 40 bin lira gelir elde edecekler. 10 üreticinin toplam geliri ise 400 bin lirayı bulacak."

- Rüzgar türbini kurarak elektrik üretme hedefi

Bitkisel bir üründe en yüksek protein oranının istiridye mantarlarında bulunduğuna dikkati çeken Aygün, tadının da diğer kültür mantarlarından çok daha farklı ve lezzetli olduğunu dile getirdi.

Mantarların üretildiği kompostları ilçe dışında getirdiklerini ancak yakın gelecekte Güney Marmara Kalkınma Ajansına (GMKA) bir proje sunarak Ayvalık'ta hazırlamayı planladıklarını aktaran Aygün, böylece maliyetin daha da düşeceğini bildirdi.

Elektrik maliyetini azaltmak için bir rüzgar türbini kurmayı da düşündüklerini ifade eden Aygün, mantar yetiştiriciliğinin ilçede yaygınlaşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Üreticilerden Koray Bacak ise yeni bir ürünle tanıştıklarını, mantarın bölgenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynayacağını ifade etti.

İstiridye mantarının, şapkalı olanlara göre daha kolay yetiştirildiğini söyleyen Bacak, ayrıca bu türlerin, lezzet üstünlüğüyle üreticisine her zaman kazandıracağını belirtti.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 2938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri