Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kandil'de Suriye zirvesi!

11.08.2013 12:58
Kandi dağında KCK, IKDP ve IKYB'den kritik zirve farklı yorumlara sebep oldu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin lideri olduğu IKDP ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu IKYB polit büro üyelerinin, 2 gün önce Kandil dağına çıkarak Suriye'de yaşanan gelişmeler konusunda KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık ile görüştükleri belirtildi.

Görüşmede, Suriye'nin Kürt bölgesinde yaşanan çatışmalar, Suriye- Irak arasında bulunan sınır kapıları ve Erbil'de yapılacak olan Kürt Ulusal Kongresinin ele alındığı belirtildi.

Kuzey Irak'ta yayın yapan 'Rudaw' adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Polit Büro üyesi Kemkal Kerkuki ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) polit büro üyesi Sadi Ahmet Pire, 2 gün önce Kandil dağına çıkarak KCK Yürütme Konseyi Eş başkanı Cemil Bayık ile bir araya geldi.

KERKUKİ BİLGİ VERDİ

KCK Yürütme Konseyi üyeleri Ronahi Serhat ve Zeki Şengali'nin de hazır bulunduğu görüşme ile ilgili bilgi veren Kemal Kerkuki, görüşmede Erbil'de 24 Ağustos'ta gerçekleştirilecek olan Kürt Ulusal Kongresi ve Suriye'de Kürtlerin yaşadığı Rojavadaki gelişmelerin ele alındığını söyledi. Türkiye'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm sürecini de görüşmede ele aldıklarını söyleyen IKDP Polit Büro üyesi Kemal Kerkuki, şöyle dedi:

"Görüşmenin önemli maddelerinden biri, Rojadaki yaşanan çatışmalar ve sivil Kürtlerin çeteci bazı gruplar tarafından katledilmesi oldu. Cemil Bayık'ın Suriye ve Irak Kürdistanı arasında yer alan Simelka sınır kapısı ile ilgili açıklamaları ve Irak kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile ilgili eleştirilerini de konuştuk. Bu konuda bir yanlış anlaşılmanın olduğu belirtildi. Kısa sürede Suriye'de yaşanan gelişmeler ile ilgili bir heyet Rojavaya giderek incelemelerde bulunacaktır." 

yazete.com
Bu haber toplam 2884 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri