Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte yerli otomobili üretecek babayiğit

16.01.2012 08:35
Koç, İtalyan Fiat'ın teknolojik desteğiyle Bursa'da yerli otomobil üretmek için düğmeye bastı.

Fiat'ın mevcut modellerinden yola çıkılarak geliştirilecek aracın, tasarım ve mühendislik çalışmalarını Tofaş yapacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir yıl önce: Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) toplantısında 'Babalardan istediği' yerli otomobil projesi gerçek oluyor. Türk otomotiv sanayi üretiminin yüzde 50'sini gerçekleştiren Koç Holding, Bursa'daki Tofaş tesislerinde İtalyan Fiat'ın teknolojik desteğiyle yerli otomobil üretecek. Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobille ilgili ilk sinyali geçen yıl eylülde Türk Traktör'ün 600 bininci traktör üretimi nedeniyle düzenlenen toplantıda vermişti. Toplantıya katılan Başbakan Erdoğan'a yerli otomobil projesiyle ilgili bir rapor sunan Koç, yerli otomobili Fiat'la birlikte geliştirmek çalışma yaptıklarını söylemişti.

PROJE DOĞRU

Sabah Gazetesi'nden Ufuk Sandık'ın haberine göre; otomotiv dünyasının merkezi Detroit Otomobil Fuarı'nda görüştüğümüz Fiat-Chrysler Başkanı Sergio Marchionne, yerli otomobil projesiyle ilgili olarak Fiat tarafının görüşlerini ilk kez açıkladı. Türk malı otomobilin doğru bir proje olduğunun altını çizen Marchionne, "Mevcut bir platformu alıp, rahatlıkla bu işi yapabilir ve işin içine dahil oluruz. Yerli oto için her türlü desteği verip, üretim yollarını açarız. Başlangıç için gerekeni yaparız, ama yedek parça tedariğinin globalleşmesi, tasarım tamamen Türkiye'de geliştirilir" dedi. Projeyi Fiat'ın sahip olduğu alt yapı, bilgi ve teknolojiyi yönlendirerek rahatlıkla geliştirebileceklerini ifade eden Marchionne, "Ortağımız Koç ve Türk hükümetiyle görüşmelerimiz sürüyor. En kısa zamanda çözüm yolunu bulacağız" dedi.

TEKNOLOJİK DESTEK

Projeye verecekleri katkının detaylarını anlatan Marcihonne, şunları söyledi: "Türk malı otomobilde anlaşılması gereken konu şu: Temel altyapınız, tarihiniz ve motorunuz olmadan kağıt üzerinde ki bu fikri hayata geçiremezsiniz. Elimizdeki teknoloji ve bilgi birikimi demetiyle çok rahatlıkla yeni bir marka yaratabilirsiniz. İşte bu noktada bizimle çalışmanın yararı bizim bu demete sahip olmamız. Başlangıç için gereken de budur. En kısa zamanda bu yöndeki çalışmalar başlayacak."

FIAT İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Başbakan Erdoğan yerli otomobil fikrini ortaya attığında, bunun Fiat için önemli bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen Marchionne, "Bizim için Türk Malı otomobil projesi önemli. Bu markanın uluslararası alanda Türkiye üzerinden dağıtılmasıyla büyüme potansiyeli olacağına ve bizim için de önemli fırsat sunacağına inanıyoruz. Ortaklarımızla diyaloğumuz sürüyor. Konuyu Noel öncesinde görüştük bu hafta içinde tekrar ele alacağız." dedi.

ANADOL FORD'UN DESTEĞİ İLE ÜRETİLDİ

Türkiye'nin seri üretilen ilk otomobil markası Anadol'un arkasında da Ford Motor Company vardı. Otosan fabrikasında 1966'da üretimine başlanan Anadol'un motoru Ford'dan alındı. Aynı tarihlerde Ford desteğiyle üretime başlayan Hyundai, montaj üretimle başladığı otomotiv yolculuğunda kendi markasını yaratırken, Türkiye tersini yaptı. Kendi markasını bırakıp, lisanslı üretime geçti.

 

Bu haber toplam 14546 defa okunmuştur
almayacağım
murat tapar
yerli otomobilin yapılmasını Her ülkemin vatandaşı gibi bende istiyor hatta şuanda kullandığım arabayı satıp sadece ülkeme sanayicime milletime bi gıdım faydası olur diye yerli otomobilimizden alma planları yapıyordum.Lakin italyan babayiğitlerin yapacağı, ülkemi pazar olarak kullanacağı, bize doğan şahin vs kuş sürüsünün yeni bir neslini yerli adı altında yutturacağını öğrendik. yerli otomobilden kasıt sadece işçi olarak kullanılacak "yerli insanımsa" bu otomobili AL-MI-YO-RUM.
17 Şubat 2012 Cuma 23:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YERLİ OTO İÇİN YANLIŞ ADRES!!
Faruk HAKSÖYLER
Bir kere TUSİAD içindekiler bu millete verecek hiç bir hayırlı işleri yoktur o yüzden onlara sipariş vermek yanlış.Ülkemizde bir TÜMOSAN (TÜRKİYE MOTOR SANAYİİ A.Ş)vardı hala varmı bilmiyorum,bu TÜMOSAN'ın kuruluş amacı motor bloku üretmektir ve üretir de lakin üretilen motor blokları ihraç edilir!! ama motor bolku olarak değil pik döküm olarak satılır,inanmayan Fransız RENO ve İtalyan FİAT markalı otoların motorlarına bakabilir motor bloklarında TÜMOSAN yazısı görülecektir.İyide motor bloğunu yapabilen bir ülke neden yerli araba yapamaz.yapamazmı yoksa yaptırılmazmı?Başbakan'ın yaptığı kediye ciğer teslim etmektir.Eğer Başbakan ciddi ise dünyada eşi benzeri olmayan Araba,Uçak,Savaş uçağı,Tank v.s üretecek bilgi birikimi mevcuttur.
16 Ocak 2012 Pazartesi 14:38
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri