Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Koca Binaya 25 TL Kira

15.03.2013 12:15
Ergenekon’un firari sanığı Gülseven Yaşer’in kurucusu olduğu Çağdaş Eğitim Vakfı’nın Taksim’deki 4 katlı yönetim binasının, 2000 yılında bu vakfa ihalesiz ve de yıllık 300 TL gibi çok komik bir ücrete 49 yıllığına kiralandığı ortaya çıktı.

Akit, tartışmalı “hizmetleri(!)” ile hep gündemde olan ve adı son dönemde sürekli Ergenekon’la anılan Çağdaş Eğitim Vakfı’yla (ÇEV) ilgili çarpıcı bilgilere ulaştı. ETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkınca Amerika’ya kaçan ve halen firari olan Gülseven Yaşer’in kurucusu olduğu ÇEV’in İstanbul Taksim’deki 3 katlı yönetim binasının Hazine’ye aitken 2000 yılında bu vakfa ihalesiz ve de yıllık 300 TL (aylık 25 TL) gibi çok komik bir ücrete ittifak hakkı tanınmak suretiyle 49 yıllığına kiralandığı ortaya çıktı.

2011’DE AYLIK 106 TL

Sonraki yıllarda bu miktar yine çok komik oranlarda artırılmış. Zemin katla birlikte 4 kattan oluşan sözkonusu bina İstanbul Beyoğlu’nun Kocatepe Mahallesi’nde bulunuyor. Akit’in edindiği bilgilere göre, 2000 yılı için 300 TL olarak belirlenen yıllık irtifak hakkı bedeli, diğer irtifak haklarında olduğu gibi sözleşmesine “bedelin 3 yılda bir güncelleneceğine” ilişkin hüküm konulmadığı için, yıllar geçtikçe reel olarak erimiş ve 2011 yılında Vakıf tarafından Hazine’ye sadece 1.276 TL ödeme yapılmış.

RAYİÇ ARAŞTIRMASI DA YAPILMAMIŞ

Bu skandal kiralama işleminin hukuki altyapısı da sakat. İstanbul Defterdarlığı tarafından, yıllık irtifak hakkı bedeli piyasada rayiç araştırması yapılmadan, usulsüz olarak emlak vergi değeri üzerinden belirlenmiş. Bununla birlikte, irtifak hakkı tapuya tescil edilmeden, yer ÇEV’e teslim edilmiş.

İHALEYE DE ÇIKILMAMIŞ

Günümüzde, Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara, talep etmeleri ve Maliye Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde Hazine’ye ait taşınmazlar üzerinde, doğrudan irtifak hakkı verilebiliyor. Ancak, Çağdaş Eğitim Vakfı’na irtifak hakkı verildiği 2000 yılında, vakıflar için böyle bir uygulama bulunmuyordu. O dönemin mevzuatına göre, sözkonusu bina için ÇEV’in talebi doğrultusunda açık teklif usulü ihaleye çıkılması ve bu ihalenin de ilan edilmesi gerekirken, bütün bunlar göz ardı edilerek Vakfa ihalesiz doğrudan hem de 49 yıllık irtifak hakkı verilmiş. Yıllık bedel ise yapılan bu usulsüzlüğe yaraşır şekilde, çerez parası kadar belirlenmiş.

11 YILDA ÖDEDİKLERİ TOPLAM TUTAR 10 BİN TL BİLE DEĞİL

İrtifak hakkı sözleşmesine, diğer irtifak haklarında olduğu gibi, bedelin üç yılda bir güncelleneceğine ilişkin bir hüküm konulmadığından dolayı, yıllar geçtikçe vakfın ödeyeceği bedel reel olarak erimiş ve Vakıf 2011 yılında sadece 1.276 TL ödeme yapmış.
ÇEV’in Taksim’e 300 mesafedeki vakıf yönetim merkezi olarak kullandığı 3 katlı bina için 11 yıl boyunca devlete ödediği kira ücreti toplamı 10 bin TL bile değil: 9.582 TL.

4 YIL DA EKSTRADAN KULLANIM HAKKI

Çağdaş Eğitim Vakfı’na sağlanan avantaj bu kadarla da sınırlı değil. Bakanlığın onayladığı irtifak hakkı işleminden sonra düzenlenen irtifak hakkı sözleşmesi yaklaşık 4 yıl boyunca tapuya tescil edilememiş. Sözleşmenin 1. maddesine göre hak, tapuya tescilden sonra başlamasına rağmen, İstanbul Defterdarlığı Bakanlık onayından hemen sonra, binayı ÇEV’e teslim etmiş. Tescil işlemi 2004 yılında yapıldığı ve sözleşmeye göre de irtifak hakkı bu tarihte başladığı için, ÇEV’e 4 yıl ekstra kullanım hakkı verilmiş. Böylece, Vakıf binayı tapuya tescilden önce kaçak olarak kullandığı gibi, 49 yıllık süreyi de 4 yıl sonra başlatarak, ekstra 4 yıl kazanmış.

DÖNEMİN BÜROKRATLARI

Çağdaş Eğitim Vakfı’na ihalesiz ve de aylık 25 TL gibi çok komik bir ücrete kiralanan bina için irtifak hakkı verildiği dönemde Maliye Bakanı Sümer Oral’dı. Bakanlık Müsteşarlığı koltuğunda ise Ertan Dikmen oturuyordu. Milli Emlak Genel Müdürü Halit Demir, Defterdar Kadir Boy, Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanı da Sacit Akdemir’di.

Yener Dönmez / Akit  

Bu haber toplam 1586 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri