Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kölelik Döneminin Canlı Tanıkları Gün Yüzüne Çıktı

02.04.2012 18:48
ABD tarihinde önemli yer alan kölelik, eski kayıtların açılması ile yeniden hatırlandı. Eskiye ait pek çok görüşme ve fotoğraf gün yüzüne çıkarıldı.

ABD tarihinde önemli yer alan kölelik, eski kayıtların açılması ile yeniden hatırlandı. Eskiye ait pek çok görüşme ve fotoğraf gün yüzüne çıkarıldı.

1920 ve 1930 yılları arasında başlatılan bir girişimle tekrar hatırlanan köle hikayeleri, olayları bizzat yaşamış 200 kadar kişinin anlatımları ve 500’den fazla siyah-beyaz fotoğrafla arşivlenmiş. 17 eyalette başlatılan girişimler yaşları 80-90 arasında pek çok eski köle ile yapılan pek çok söyleşiyi içeriyor. Hatta bazı kişilerin 100 yaşını aşmış olduğu da kayıtlardan anlaşılmakta.

Federal hükümet tarafından bilgilerine başvurulan eski köle Sarah Gudger, 121 yaşında olduğunu söylüyor. Eyalet yönetimlerinin çok kötü olduğundan bahseden Gudger’ın ve diğer mağdurların söylediklerini not eden hükümet görevlilerinin çoğu zaman yazı dilinden çok fonetik not aldıkları da ilginç bir durum olarak yorumlanıyor. Uzmanlar bunun sebebini ise eski kölelerin yetersiz İngilizceleri olduğunu düşünüyor.

Amerikan tarihine derim ve geniş bir yer kaplayan konunun canlı örneklerine şu an rastlamak mümkün değil fakat Meclis Kütüphanesi’nde konu hakkında pek çok kaynak ve belge bulmak mümkün.

Açıklanan kaynaklarda bir başka mağdur, 89 yaşındaki John W. Fields ise; “Şehir merkezine gitmemiz kesinlikle yasaklanmıştı. Tütün, viski ve köle satışı hat safhadaydı. Kaçmak istedim. Kaçabilirdim de ama ya sonra? Yakalanırsak inanılmaz ağır cezaları vardı” diye konuşuyor.

Yapılan açıklamalarda bu ifadelerin ve fotoğrafların toplanmasının pek çok sebebinin olduğu vurgulanıyor. Fakat bu projenin 1930’lu yıllarda yapılmasının asıl sebebi, kölelik döneminin canlı tanıklarının sayısının o zamanlarda giderek azalıyor olması. Bu durum projenin hızlandırılması için temel sebep olmuş ve proje kapsamında pek çok belge oluşturulmuş. Bu belgeler Amerika’nın tarihine ışık tutarken, gelecek nesillere de, ülkenin sancılı geçmişinin güçlü hatırlatıcıları olarak miras bırakılacak.

Ömer AKAN - TurkishNY.com

Bu haber toplam 9826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri