Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaralı asker saldırı gecesini anlattı

08.08.2012 13:19
HAKKARİ'nin Çukurca İlçesi yakınlarında Geçimli Jandarma Karakolu ile Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi'nde bulunan askeri üs bölgesine teröristler tarafından eş zamanlı düzenlenen, 6 asker ile 2 köy korucusunun Şehit olduğu saldırıda yar

Sabaha karşı otobüsle geldiği İnegöl'de babası Cengiz Yakut, annesi Arzu Yakut, kız kardeşi Büşra Yakut tarafından karşılanan gazi er Erhan Yakut, Orhaniye Mahallesi'ndeki evinde dinleniyor. Ayaklarında ve kollarında yaralar bulunan Erhan Yakut, 20 günlük hava değişimine geldiğini belirterek, çatışma gecesini anlattı. 300 kişilik terörist grubunun saldırdığı karakolda 130 askerin bulunduğunu ve 4 saat süren çatışma boyunca cesurca savaştıklarını söyledi. Gazi Erhan Yakut, Çukurca'dan gelirken komutanının yanında olduğunu, ancak hastanede yatmak istemediği için memleketine geldiğini belirtirken, çatışma saatlerini şöyle anlattı:

"Nöbet değişimi vardı. Ama biz böyle bir saldırıya hazırlıklıydık. Yoksa daha fazla kaybımız olurdu. Çatışma 4- 4.5 saat sürdü. 300 kişi kadar geldiler. Biz de 120-130 askerdik. Hiçbir mevzi kaptırmadık, karakolu kaptırmadık. Tüm arkadaşlarım direndi. Cesurca savaştık. Şehit düşenlerden biri komutanımdı. Komutanlarımız tecrübeleri sayesinde bizi iyi yönlendirdi. Hiç şaşırmadık. Hazırlıklıydık zaten. Her akşam bunun tatbikatını yapıyorduk. Çatışma sırasında takviyeler geldi. Kobraların gelmesi işimize yaradı. Sızma ekibini bozduk biz. Ama mayın döşemişler yollara, bize destek gelmesini önlemek için. 1996 yılında bir baskın olmuş, o zamandan beri bir şey olmamış. Karakolumuz çok kötü bir yerde. Silahlarımız güçlü olsa da tepemizden saldırıyorlardı."

Bu haber toplam 2370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri