Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konevi Sohbetleri yeniden başladı

27.10.2011 21:43
Meram Belediyesi Konevî Araştırma Merkezi (MEBKAM) tarafından düzenlenen Konevi Sohbetleri yeniden başladı.

2 yıldır kış dönemlerinde düzenlenen Konevi Sohbetleri dün akşam yatsı namazını müteakip Konevi Camii yanındaki Konevi Kütüphanesi’nde Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu’nun verdiği dersle başladı.

Bu yılki sohbetlerde Sadreddin Konevi’nin Esma’ül-Hüsna ve Füsus’ul-Hikem Şerhi adlı eserleri mütalaa ediliyor.

Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu da, ilk programda Sadreddin Konevi’nin Esma’ül Hüsna kitabını mütalaa etti.

Ekim ayında Konya’da çok önemli ilmi toplantılar gerçekleştirildiğini belirten Koçkuzu, “6-8 Ekim 2011 tarihleri arasında 2. Uluslararası Sadreddin Konevi Sempozyumu yapıldı. Sempozyuma yurt içi ve yurt dışından katılan 85 ilim adamı, Sadreddin Konevi ve 13. yüzyıl Konyası hakkında önemli tebliğler sundu. Bu sempozyum, Konevi’nin ve onun düşüncesinin daha iyi anlaşılması açısından çok yararlı oldu. ” dedi.

Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, Allah’ın güzel isimleri anlamına gelen El-Esma El-Hüsna’nın dilimize Esma’ül Hüsna olarak yerleştiğini belirterek, “Halbuki Esma’ül Hüsna, Arapça’da güzel kadının isimlerini anlamına gelmektedir. Allah’ın güzel isimleri demek için El-Esma El-Hüsna demeliyiz” diye konuştu.

Konevi sohbetleri’nde bu yıl Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu ile birlikte Prof. Dr. Ali Akpınar, Prof. Dr. Dilaver Gürer ve Konevi araştırmacısı Mehmet Emin Şen mütalaada bulunacak. Ayrıca her ay farklı üniversitelerden birer akademisyen, misafir konuşmacı olarak Konevi Sohbetleri’ne katılacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 4492 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri