Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Körfez Geçiş Köprüsü'ndeki kazanın nedeni malzeme hatası

27.03.2015 15:19
İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde halatın kopması sonucunda yaşanan olayın bir kaza değil malzeme, dizayn ve üretim hatası olduğu açıklandı.

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nde yaşanan, halat bağlantı yerlerinin kırılması ve kedi yolu denen halatın bir ucundan denize düşmesinden Japon mühendis Kishi Ryoichi kendisini sorumlu tutarak intihar etmişti.

MALZEME VE ÜRETİM HATASI

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Kaptan, Japon mühendisi intihara sürükleyen olayın bir kaza değil malzeme, dizayn ve üretim hatası olduğunu ve ilgili firmanın da bunu dile getirdiğini söyledi.

MALZEME AĞIRLIĞI KALDIRAMADI, KAĞIT GİBİ YIRTILDI

Prof. Dr. Yılmaz Kaptan, kaza sonrasında yapılan, “Kulelerin en tepesinde yer alarak halatları kulelere bağlayan ve Türkiye’de üretilen metal parça, ağırlığa dayanamayıp kağıt gibi yırtılmıştır” açıklaması hakkında ise şunları söyledi:

"BÜTÜN PARÇALAR DEĞİŞTİRİLMELİ"

“Bu metal parçanın aynısından her kulenin tepesinde vardır. Yani, dört kule olduğundan, aynı parçadan toplam dört tane vardır. Sadece kırılan parçanın değiştirilmesi yetmez. Bu dört parça da değiştirilmelidir. İnşallah Japon firması bunu yapar ve tüm parçaları değiştirir. Diğerlerinin sökülüp tahribatsız muayeneden geçirilmesi, eğer bir sorun yoksa yeniden monte edilmesi, bir çözüm değildir. Zaten her parça için bu muayenenin üretimden sonra yapılmış olması gerekir. Bu muayene yapılmasına rağmen bir parçada sorun çıkmış olması, aynı sorunun ilerde diğer parçalarda da oluşabileceği anlamına gelir. Bu nedenle tüm parçalar değiştirilmelidir.”

“FİRMANIN HATASI TÜRKİYE'YE MAL EDİLMEMELİ”

Bir firmanın hatasının Türkiye’ye mal edilmesi yanlışının düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yılmaz Kaptan, bu görevin hem üretici firmaya, hem aynı konuda üretim yapan diğer firmalara, hem yüklenici firmaya, hem de konuyla ilgili kurumlara düştüğünü belirtti.

Çözüm için nasıl bir yöntem izleneceğinin açıklanması, insanların kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi ve köprü hakkında zihinlerde soru işareti kalmaması gerektiğini söyleyen Kaptan, “Japon firma tarafından yapılan açıklamanın insanların aklına 'Türkiye’de üretilen malzeme kırılmış, Japonya’da üretilen malzemelerde bir sorun yokmuş' düşüncesini getirebilir. Dolayısıyla bu not kafalarda bir karışıklığa ve ilerde bir sorun çıkabileceği şeklinde bir düşünceye neden olmuştur. Yüklenici ana firmanın bu riski alabileceğini ve köprü hakkında zihinlerde soru işareti kalmasına izin vereceğini sanmıyorum” dedi.

Bu haber toplam 2318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri