Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Korku cumhuriyetinde cadı avı

10.05.2012 11:09
28 Şubat sonrası yürütülen cadı avında, imzasız ihbar mektuplarının bile dikkate alındığı ortaya çıktı. İtfaiyecilerden bürokratlara, öğretim görevlilerine kadar binlerce kişi bu yolla takip altına alınmış

ASLAN DEĞİRMENCİ

 

Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu'nun (UTTK) 28 Şubat sürecinde çok sayıda imzasız ihbar mektuplarını dikkate alarak mütedeyyin insanlar hakkında soruşturma başlattığı ortaya çıktı.

16 Mayıs- 11 Haziran 1998 tarihleri arasında UTKK tarafından hazırlanan kontrol çizelgesine Milat ulaştı. Binlerce insanın fişlendiği görünen kontrol çizelgesinde, imzasız ihbar mektuplarının bile dikkate alındığı görülüyor. Ankara’dan gönderilen isimsiz bir mektupta ise itfaiyecilerin bile ‘irticacı’ diye ihbar edildiği, UTKK’nın da 8 kişi hakkında soruşturma başlatarak, peşlerine polis taktığı ortaya çıktı.

İşte gerçek cadı avı

İsimsiz ve ihbar mektubunda, İtfaiye Daire Başkanlığı’nda görevli F.K., S.Ç., Y.S., M.E., A.B., N.K., O.K. ve Y.I.’kın irticai faaliyetlerde bulunduğu, tarikat mensupları ile zikir toplantılarına katıldıkları iddia edildiği görülüyor. Söz konusu mektubu ihbar olarak kabul eden UTKK’nın ise harekete geçerek derhal inceleme başlattığı anlaşılıyor. İhbar sonrası yapılan işlem Kontrol çizelgesine şu şekilde aktarılıyor: “Bakanlık makamının (İçişleri Bakanlığı) 03.06.1998/22780 s.yazısı ile konu incelenmek ve gerekiyorsa soruşturulmak üzere Teftiş Kurulu Başkanlığına havale edilmiş, konuyu soruşturan Müfettiş rapor düzenleyerek ilgili kişilerin izlenmesi gerektiğini belirtmiş, rapor gereği 11.10.1998 tarih ve 23918 s. Yazı ile Ankara Valiliğine gönderilmiştir. F.K. ve diğer görevliler hakkında izlemenin Emniyet Müdürlüğünce yapıldığı Ankara Valiliğinin 17.11.199 gün ve 2036 sayılı yazısı ile bildirilmiştir. Konu hakkında bilgi alındığında Valilik tarafından gerekli cevap verilecektir.”

 

MGK’ya bile bilgi vermişler

 

Trabzon’dan gönderilen isimsiz bir mektupta; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim görevlileri ve Temel Bölümler Başkanı’nın irticai faaliyetlerde bulunduğu, tarikat kurdukları iddia ediliyor. İsimsiz, imzasız mektubu UTKK’nın ise işleme koyduğu görülüyor. Kontrol çizelgesinde bulunan ‘Önerilen harekât tarzı/ Yapılan işlem’ kısmına mektup hakkında yapılan ihbar sonucunda incelemenin ardından, “Konunun tetkiki ve gereği… Gereken soruldu. Alınan cevap MGK’ya bildirildi” notu düşüldüğü görülüyor.

 

Bahane hep aynı

 

İsim ve imza yerine İstanbul İ.E.T.T. çalışanları denilerek gönderilen bir başka mektupta; Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Personel Daire Başkanı, İşletme Müdür Yardımcıları ve Hareket şeflerinin irticai faaliyetlerde bulundukları, irticacı dernek ve vakıflarla ilişki içinde olduklarının öne sürüldüğü görülüyor. Söz konusu mektubunda benzer şekilde ihbar kabul edildiği ve işlem yapıldığı kontrol çizelgesine düşülen not ile anlaşılıyor.

 

Anında işlem

 

İsimsiz mektup sonrası yapılan işlem çizelgeye şu şekilde aktarılmış: “İzl. Grb. 01.03./ Ç 86 sayı ile iletilmiştir. Mah. İd.Gnl.Md.lüğünün 15.10.1998 gün ve 23933 sayılı yazısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürü R.Y. hakkında düzenlenen 14.07.1998 gün ve 32 / 19 sayılı inceleme ve soruşturma raporunun gereği için Beyoğlu C. Başsavcılığına tevdi edildiği bildirilmiştir. İçişleri Balkanlığı’nın 15.11.1999 tarih ve 219 sayılı yazısı ile cevabın çabuklaştırılması istenmiştir. Mah. İd.Gnl.Md.lüğünün 18. 11.1999 gün ve 23984 sayılı yazısında; bugün itibariyle incelemelerin son durumu konusunda Mah. İd.Gnl.Md.lüğüne herhangi bir bilgi verilmediği ve İstanbul Valiliğinin 17.11.1999 gün ve 23977 sayılı yazı ile tekit edildiği bildirilmiştir.” 

MİLATGAZETESİ.COM

Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri