Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Korkunç gerçek ortaya çıktı: Baykal...

25.12.2010 13:13
Saylan'ın sözleri ortalığı karıştırdı; Baykal'a yakın isimler o esrarengiz olay için ne dedi?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği eski Genel Başkanı Türkan Saylan'ın dinlemeye takılan bir telefon görüşmesinde yer alan, CHP'nin Deniz Baykal'sız tanzim edilebileceğine dair sözlerinin yankıları sürüyor. Türkan Saylan'ın o konuşmada K.M adlı bir profesöre "Baykal stent takılırken ölse" sözlerinin ortaya çıkmasının ardından o dönem Baykal'ın yakın çevresinde bulunanlarınCHPliderinin yaşamına yönelik olası bir tehdit konusunda ciddi endişe içinde olduğu bilgileri de kamuoyuna yansımaya başladı.

Son 5 yılda komplo beklentisi

BUGÜN'ün eski CHP liderinin yakın çevresinden aldığı bilgiye göre, özellikle son 5 yıl içinde Baykal'a yönelik "komplo" hazırlıklarının ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi. Baykal'ın A takımının kamuoyuna yansımayan endişesinin ise CHP'nin eski liderinin uçağının düşürülmesi olduğu ortaya çıktı. İsminin yazılmasını istemeyen Baykal'ın yakınındaki bir isim "Endişemiz Baykal'ın uçağının düşürülmesiydi" şeklindeki açıklaması Baykal'a suikast korkusunu dile getirdi.

İki helikopter kazası atlattı

CHP kurmaylarının dikkat çektiği konu ise atlatılan iki helikopter kazası. Eylül ve Ekim 2006 yılında art arda yaşanan iki olayda da Baykal, hayati tehlike atlatmıştı. Baykal'ı istanbul'dan Sinop'a götüren helikopter, olumlumeteorolojiraporuna rağmen havalandıktan bir süre sonra bir anda sis bulutu içinde kalmıştı. Baykal o olayı basına "Bir ara sadece aletler vardı. Önümüzü göremedik" diye aktarmıştı. 1 saat 15 dakika sadece pilot tahmini ile havada kalan helikopter geri dönüş yapmıştı. Bu süre içinde telefon bağlantısı da birden kesilmişti.

Tarlaya zorunlu iniş yaptı

Bu olayın hemen ardından bu kez Antalya'nın Kaş ilçesindeki yanan ormanlık alanda inceleme yapmak isteyen Baykal'ın içinde bulunduğu helikopter, havada iki kez dengesini kaybedince, bir tarlaya zorunlu iniş yapmıştı. Kurmaylar, Baykal'ın genel başkanlıktan ayrılmasından önce Nisan 2010'da art arda yaşanan olaylara ve iddialara da dikkat çekerken, Brüksel'de yapılacağı iddia edilen suikast iddiasına ilişkin ihbara da işaret ediyor.

Prof. K.M'nin kim olduğunu bilmiyorum

Türkan Saylan'ın "Baykal stent takılırken ölse" sözlerini telefonda söylediği Prof. K.M'nin kim olduğu ise merak uyandırdı. Saylan'ın konuşmasında işaret ettiği Baykal'a stent operasyonu, 2 Ağustos 2008'de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleşti.

Ben doktorum, derdim sağlık

Baykal, sağlık kontrolüne aynı hastanede görevli oğlu Prof. Dr. Ataç Baykal eşliğinde gitti ve operasyon Prof. Dr. Ali Oto kontrolünde gerçekleşti. Prof. K.M'nin kim olduğu sorusunu dün Prof. Dr. Ali Oto'ya sorduk. Oto, konuşmada adı geçtiği iddia edilen Prof. K. M'nin kim olduğunu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığını söyledikten sonra, "Ben doktorum, bizim için önemli olan, kim olursa olsun, sağlığı, geleceği ve mutluğu. Sağlıkçı olarak başka kaygımız olamaz" dedi.

Siyaseti bırak telkini duymadım

Oto, "Baykal'a, eski Başbakan Bülent Ecevit'e olduğu gibi "Sağlık sorunları gerekçesiyle siyasetten çekilmesif yönünde telkin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi misiniz" sorusu üzerine," Katiyen, siyasetten çekilmesi konusu hiç bir zaman konuşulmadı. Telkin iddiası, iması da duymadım" dedi.

"Hakkımı helal etmiyorum"

ÇYDD eski Başkanı Türkan Saylan'ın telefon görüşmesine eski MYK Üyesi Savcı Sayan'dan tepki geldi. Sayan, “Bu görüşme gerçekse Türkan Saylan'a hakkımı helal etmiyorum” diye konuştu. Sayan şöyle devam etti:

“Bu telefon görüşmeleri doğru ise ben idol olarak gördüğüm Türkan Saylan'ın kalbimde olan sevgisini atıyorum, hakkımı da helal etmiyorum. Siz bir taraftan bu memlekette hayırlı evlatlar yetiştireceğim diye çırpınacaksınız bir taraftan da bu memlekete en büyük faydası dokunacak hayırlı evlatları yok etmek için organizasyon yapacaksınız. Çok büyük bir çelişki. Bu Türk halkını kandırmaktır.”

Saçmalık

Konuşmada adı geçen Umut Oran ise, resmi bir açıklama yapmadı. Oran'ın dolaylı olarak iddialar konusunda Baykal cephesine “Saçmalık” mesajı ilettiği belirtiliyor.

 

Bu haber toplam 2170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri