Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Koruculardan PKK’ya Cevap

26.04.2013 12:06
Silahlı bir şekilde sınır dışına çekileceklerini açıklayan terör örgütünün, silah bırakmaları için teröristbaşının serbest bırakılması ve koruculuğun kaldırılması gibi şartlar ileri sürmesi Köy Korucuları’nı sinirlendirdi.

Geçici Köy Korucuları Ve Şehit Aileleri Federasyonu Genel Koordinatörü Yazar Ata Altın yaptığı yazılı açıklamada, “Terör örgütü tamamen silah bırakmadan koruculuk sisteminin kaldırılmasını sağlıklı bulmuyoruz” dedi.

Altın’ın açıklaması şöyle:

Toplum genelinde çözüm sürecinin meydana getirdiği mutluluk ve beklentiler, bazı gerçeklerin görülmesini engellememelidir. Terör örgütü tamamen silah bırakmadan koruculuk sisteminin kaldırılmasını sağlıklı bulmuyoruz. Kaldırılması durumunda; terör örgütü süreçle ilgili bütün girişimleri lehine çevirecektir. Devlet aklıselimle gelişmeleri değerlendirip, sürecin Öcalan'ın serbest bırakılmasına ve terör örgütünün meşrulaşmasına hizmet etmesini engellemelidir.

SÜREÇLE İLGİLİ TÜM KOZLAR PKK’NIN ELİNE GEÇER

Terör örgütü, amaçlarına ulaşmanın önünde en büyük engel olarak gördüğü koruculuk sistemini kaldırmayı sürecin fırsatlarından faydalanma olarak görmektedir. Yöremize gelen akil adamlar da korucu camiamızla ilgili terörün görüşlerine paralel görüşleri rapor etmektedirler. Terör örgütü tamamen silahlardan arınmadan koruculuk sistemin kaldırılması durumunda; süreçle ilgili bütün kozlar PKK'nın eline geçecektir. Sonuç olarak, terörün silahlı militanlarını ülke sınırlarımızın dışına çekmesini olumlu bulduğumuzu ve silahsız bir ortamda sorunların konuşularak çözülebileceğine inandığımızı belirtmek istiyoruz.

GERİ ÇEKİLME SİLAHLARIN BIRAKILACAĞI ANLAMINA GELMİYOR

PKK'nın çekilme şartı olarak koruculuk sisteminin kaldırılmasını öne sürmesi, aslında koruculuk sisteminin ne kadar önemli olduğunu açıkça ifade etmektedir. Koruculuk sistemi, devlet ile bölge arasında gönül köprüleri kuran güçlü bir bağdır. PKK bu güçlü bağı ortadan kaldırma gayretindedir. Geri çekilme, terörün silahları bırakacağı anlamına gelmiyor. Terör sürecin fırsatlarını lehine çevirip, ileriki zamanlarda aksi bir durumda önünde engel olacak toplumsal duruşları yok etmek istiyor. Böylesine hassas süreçler, tehlikeleri ve fırsatları bir arada taşımaktadır. Bunun gözden kaçırılmamasında yarar var.”

Habervaktim.com

 

Bu haber toplam 2416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri