Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KÖŞEYE SIKIŞAN KCK/PKK'NIN YENİ HAMLESİ?

06.03.2012 09:19
Terör örgütü KCK’nın yargı kıskacına alınması ilginç bir gelişmeye neden oldu...

Yargıtay’ın KCK hakkında verdiği ‘terör örgütü’ kararı, polisin üst üste yaptığı operasyonlarla KCK’nın deşifre olarak eylem kabiliyetini yitirmesi ve çok sayıda MİT mensubunun KCK’ya sızdığına ilişkin iddialar terör örgütünün itibarını sarstı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın örgüt yönetimine Halkın Demokratik Kardeşliği (HDK) adı altında yeniden bir yapılanmaya gidilmesi talimatını verdiği belirtildi.

36 FARKLI ÖRGÜTLENME

HDK adıyla yeniden yapılandırılacak üst yapılanmanın 36 farklı örgütlenmeden meydana geleceği ve bu yapı içerisinde marjinal sol örgütlerinde bir araya getirilmesinin planlandığı kaydedildi. HDK içerisinde son aylarda eylemleriyle gündeme gelen ve yeniden yapılanma aşamasında olan Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP), Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) ve Devrimci Karargâh gibi silahlı terör örgütlerinin de yer alması hedefleniyor. Tüm birimlere yeni bir yapılanmaya gidileceği bilgisinin verildiği öğrenildi.

ÖZGEÇMİŞLER KANDİL’DE

Yeni yapılanmanın KCK gibi terör örgütü PKK’nın üst bir yapılanması olarak duyurulacağı bildirildi. Sol marjinal gruplarla yeni bir Türk solu oluşturmanın da amaçlandığı tespit edildi. HDK’nın KCK’dan farklı olarak örgüt ve sempatizanlar için üst çatı partisi olarak lanse edilmek istendiği gelen bilgiler arasında. Siyasi parti gibi bir yapılanmaya sahip olacağı ileri sürülen HDK’nın BDP’yi de organize ve kanalize edeceği dile getirildi. HDK yapılanması içerisinde yer alacaklar hakkındaki kararın şahıslarla bilgilerinin özel kuryeler aracılığıyla Kandil’de Murat Karayılan’ın da içerisinde bulunduğu HDK’nın yürütme konseyinde incelendikten sonra verileceği ifade edildi. Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın da yeni yapılanma için izin verdiği iddia

MİTİNGE 150 KİŞİ GELDİ

Bu arada emniyetin son dönemde KCK’ya yönelik yaptığı başarılı operasyonların örgütün sokak eylemlerinin ciddi bir şekilde azalmasını sağladığına dikkat çekildi. Bu durum Öcalan’ın yakalanmasının yıl dönümü olan 15 Şubat eylemlerinde kendini gösterdi. Örgütün üst düzey yöneticilerinin, sokak eylemlerini organize eden ve talimatlar veren şahısların gözaltında ya da tutuklu olması sokakların sakin olmasını sağladı. Apo’nun Kenya’dan getirilmesinin yıl dönümünde ülke genelinde yapılan eylemlere sadece 6 bin 200 kişinin katıldığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıllarda bu rakam on binlerle ifade ediliyordu. En belirgin tablo olarak ise Hakkâri’de BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı miting gösteriliyor. Bu eyleme şehir merkezinden yaklaşık 150 kişinin katıldığı kaydediliyor. Mitingin ardından da örgütün katılımcılara KCK’ya yapılan operasyonlar hakkında suç duyurusunda bulunmaları yönünde baskı yaptığının altını çiziyor. Eyleme katılan 150 kişiden yalnızca 30’unun adliyeye gelerek girişimde bulunduğunu dile getiren kaynaklar, burada kimlik istenmesi üzerine 25 kişinin adliyeden ayrıldığını ve bir daha geri gelmediğini anlatıyor. Hakkâri halkının KCK’ya yönelik eylemleri desteklediği dile getirilirken örgütün bölgede etkinliğini farklı yollarla devam ettirdiğine vurgu yapılıyor. 

Bu haber toplam 1750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri