Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köşk’e alkol ablukası

07.06.2013 23:32
Cumhurbaşkanı Gül’ün büyük sınavı!.. Alkol düzenlemesini onaylayacak mı, onaylamayacak mı?!

Cumhurbaşkanı Gül’ün büyük sınavı!.. Alkol düzenlemesini onaylayacak mı, onaylamayacak mı?!

Toplumların yıkımına sebep olan alkol, gelinen süreçte malum çevrelerce ‘siyasi simge’ haline dönüştürüldü. Bu dönüşüm en çarpıcı şekliyle Taksim’de kendisini gösterdi. Önce Meclis üzerinde  kurduğu baskı ile varlığını iyice hissettiren ‘alkol lobisi’, dikkat çekici gazete ilanlarıyla da sahaya indi. Lobi, Gezi Parkı eylemlerinde ise göstericilerin tepkisini kendi gayesine yönlendirmeyi başardı. Oluşturduğu kamuoyu zeminini ve dış baskıları da arkasına alan ‘alkol lobisi’ şimdi de alkolle ilgili düzenlemelerde son kararı verecek olan Köşk’ü abluka altına almaya çalışıyor.

HABER MERKEZİ

Kararını 11 haziran’a kadar verecek

YENİ alkol düzenlemesiyle ilgili yasa, 24 Mayıs’ta sabaha karşı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi, Onay için 28 Mayıs’ta Köşk’e gönderildi. Cumhurbaşkanı’nın yasa teklifini kabul etmesi için 15 günlük süre var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, bu çerçevede 11 Haziran’a kadar yasa teklifine yönelik kararını vermesi gerekiyor. Eğer yasa veto edilirse top yeniden Meclis’e gelecek. Meclis, yasayı aynen geri gönderirse bu kez Cumhurbaşkanı Gül ya referanduma götürecek ya da onaylayacak. Gül’ün yasayı  onayladıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’ne gönderme yetkisi de bulunuyor.

Yargıdan Alkole Açık Destek

Yeni alkol düzenlemesinden önce Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, il sınırları içerisindeki açık alanlarda, her türlü alkollü içki tüketilmesini yasaklayan bir genelge yayımlamıştı. Ardından Isparta Valiliği de açık alanda alkol tüketiminin yasaklanmasına ilişkin bir genelge yayınladı. Son olarak Ankara TAPDK Eymir Gölü’nde alkol satışını yasakladı. Halk tarafından çok olumlu karşılanan bu üç uygulama alkol lobisinin baskıları sonucu yargı tarafından durduruldu. Şimdi aynı çorap yeni alkol düzenlemesinin başına örülmek isteniyor.

Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘Sinyal’ Problemi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, alkol düzenlemesiyle ilgili yasadaki ikircikli tutumu dikkat çekti. Türkmenistan’a giderken gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevaplayan Gül,  “Alkol yasağı falan diyorlar, yasak değil, satışın yeniden düzenlenmesiyle ilgili kurallar söz konusu. İskandinav memleketleri, ABD, Avrupa ülkelerinde de var benzer uygulamalar, niye bu kadar tartışılıyor anlayamadım” demişti. Gül, Gezi Parkı gösterilerinden sonra ise bu tavrını değiştirdi ve “Anayasal bir sakınca varsa inceleteceğim” demeye başladı. Gül’deki bu iki ayrı bakış açısı, “Cumhurbaşkanı alkol düzenlemesini TBMM’ye iade mi edecek?” endişelerine yol açtı.

Lobiciler, Çankaya’yı Mesken Tuttular

Düzenleme bütün eksiklerine rağmen içki lobisini rahatsız etti. Lobi gazete ilanlarıyla halkı galeyana getirdikten sonra şimdi de yasanın veto edilmesi için elinden geleni yapıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protestoların başlıca gerekçelerinden biri olan alkollü içkilerin satışını sınırlayan yasayı incelerken, yasaya karşı çıkan gruplar Gül’e baskı yapmak için adeta Çankaya’yı mesken tutmuş durumda. Alkol düzenlemesine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından, düzenlemenin iptalini isteyen  TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, ani bir randevuyla Köşk’e çıktı.

Alkol lobisi Türkiye’de çok uzun yıllardan beri faaliyet gösteriyor, bu yüzden çok güçlü. Vatandaşları bu kötü alışkanlıktan kurtarmak, huzuru ve sükunu sağlamak adına atılan her türlü adım, ne hikmetse söz birliği yapmışçasına yargıdan geri dönüyor.

Mahkemeden Vatandaşları Üzen Karar

Yeni alkol düzenlemesinden önce Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, il sınırları içerisindeki açık alanlarda, her türlü alkollü içki tüketilmesini yasaklayan bir genelge yayımlamıştı. Genelgede, ‘kamuya açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda veya meskûn mahallerde karayollarında umuma mahsus yerlerde, her çeşit taşıma araçlarının içerisinde açıkta alkol içilmesi veya satışının’ yasak olduğu belirtilmişti. Halk tarafından memnuniyetle karşılanan bu karar, daha sonra mahkeme kararıyla bozuldu. Bu genelgenin yürürlüğünün durdurulması için bir vatandaş dava açtı. Mahkemeye savunma gönderen Afyonkarahisar Valiliği açık alanda içki içilmesini yasaklama gerekçesi olarak ‘Alkol kullananların belirli alanları mesken tuttuğunu, buralarda taşkınlık yapıldığını, özel araçlarda içki tüketiminin alışkanlık haline getirildiğini ve alkollü araç kullanılarak trafik kazalarına neden olunduğunu, trafik kazalarının önlenmesi amacı ile idari tedbir olarak düzenlemenin yapıldığını belirtse de. Mahkeme verdiği kararla genelgeyi iptal etti.

Yargıdan Huzur Bozanlara Destek

Isparta Valiliği’nin açık alanda alkol tüketiminin yasaklanmasına ilişkin bir genelge yayınladı. Isparta Valisi Memduh Oğuz’un imzasıyla 13 Mart 2013 tarihinde yayımlanan genelgede, il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, işlenen suçların aydınlatılması amacıyla açık alanda alkol alınması engellendi.

Genelgenin ardından Mehmet Yalçın adlı kişi, avukatı aracılığıyla Isparta Valiliğinin genelgesindeki kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için Isparta İdare Mahkemesine dava açtı, davayı inceleyen Isparta İdare Mahkemesi verdiği kararda genelgeye yönelik yürütmeyi durdurma kararı verdi.  Son olarak Ankara 2’nci İdare Mahkemesi, Eymir Gölü’nde alkol satışını yasaklayan TAPDK kararını, “işletmelerin ODTÜ yerleşkesi sınırları içinde yer almadığı” ve “alanın kamuya açık olduğu” gerekçesiyle durdurdu. Kararın ardından işletmeler, ruhsatlarını geri almak için TAPDK’ya yeniden başvurdu.

Düzenlemeye Karşı Çıkanlar Çankaya’yı Mesken Tuttu

Yeni alkol düzenlemesi bütün eksiklerine rağmen içki lobisini rahatsız etti. Lobi gazete ilanlarıyla halkı galeyana getirdikten sonra şimdi de yasanın veto edilmesi için elinden geleni yapıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gezi parkı eylemlerini tırmandıran etkenlerden biri olarak gösterilen alkollü içkilerin satışını sınırlayan yasayı incelerken, yasaya karşı çıkan gruplar Gül’e baskı yapmak için adeta Çankaya’yı mesken tutmuş durumda. Alkol düzenlemesine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ani bir randevuyla Köşk’e çıktı. Palandöken’in yasayla ilgili çekincelerini dinleyen Cumhurbaşkanı’nın, “Hassasiyetlerinizi anlıyorum, yasayı inceliyorum. Herhangi bir sıkıntı görürsem gereğini yaparım” karşılığını verdiği öğrenildi. Gül’ün, ilgili bakanlardan da görüş alabileceği ifade edildi.

Süre Ne Zaman Doluyor

Alkole ilişkin sınırlamalar getiren torba yasa, 24 Mayıs’ta sabaha karşı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi, onay için 28 Mayıs’ta Köşk’e gönderildi. Cumhurbaşkanı’nın yasa teklifini kabul etmesi için 15 günlük süre var. Gül’ün, bu çerçevede 11 Haziran’a kadar yasa teklifine yönelik kararını vermesi gerekiyor. Eğer Yasa veto edilirse top yeniden Meclis’e gelecek. Köşk’ün onaylayarak Anayasa Mahkemesi’ne götürme yetkisi de var.

Şarapçılar Gül’ü Bekliyor

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi’nde bu yıl 9’uncu kez yapılacak olan Şarap Tadım Günleri’nin kaderini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni alkol düzenlemesiyle ilgili yasa hakkında vereceği karar belirleyecek. Belediye’nin internet sitesinde 20-30 Haziran tarihleri arasında yapılacağını duyurduğu Şarap Tadım Günleri için şimdilik frene basıldı. Alkol kullanımına ve reklamına önemli kısıtlamalar getirecek olan yasa tanıtım günlerini zora sokarken, Cumhurbaşkanı Gül’ün yeni düzenlemeyi onaylamadan önce inceletmesi tedirginliği biraz da olsa azalttığı ifade edildi.

Bu haber toplam 2346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri