Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kosova'nın sesi kapanıyor

Kosova'da 35 yıldır yayın yapan Prizren Radyosu maddi imkânsızlıklar nedeniyle kapanmak üzere. Radyo, Arnavutça ve Türkçe yayın yapıyor.
Kosova'da 88.4 FM frekansındaki radyo 21 saat Arnavutça, 3 saat Türkçe yayınlanıyor. Ülkenin en köklü radyolarından olan Prizren, 35 yıldır Kosovalı Türklere, kültür ve eğlence programlarının yanı sıra haberlerle de hizmet veriyor.

Bugüne kadar yayınlarında Kosova'nın önemli konuklarını ağırlayan Prizren Radyosu, Türkiye'den de eski başbakanlarından merhum Bülent Ecevit, eski dışişleri bakanı merhum İsmail Cem, ünlü komedyen Cem Yılmaz, sanatçı Barış Manço ve Emel Sayın'ı ağırladı.

1999'a kadar Prizren Belediyesi'nden destek alan radyo, belediyenin desteğini kesmesiyle sıkıntılar yaşamaya başladı. 2000'de 25 yıl yayın yaptıkları binadan "Kilise binası olduğu" gerekçesiyle taşınmak zorunda kalan radyo, iş bulma kurumunda da 7 yıl yayın yaptıktan sonra çıkartılarak halk pazarındaki küçük bir binaya taşındı.

Arnavut servisinde 8, Türkçe servisinde 2 kişinin çalıştığı radyoda işçiler 7 aydır maaş almıyorlar. Kosova'da 1999'dan bu yana görev yapan Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı, Prizren Radyosu'nda yayın yaparak destek olmaya çalışıyor.

Cihan'a konuşan Prizren Radyosu Redaktörü Şefayet Berişa, radyonun çok büyük maddi sıkıntı içinde olduğunu belirterek, kapanma aşamasına geldiklerini söyledi. "Uzun yıllar yaptığımız yayınlarla hem Arnavut halkını, hem de Türk halkını bilinçlendirmeye çalıştık" diyen Berişa, Türk Taburuna desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Radyonun Türkçe Servisi Müdürü Mehdi Ülkü Cibo, Prizren Radyosu'nun 35 yıldır Türkçe yayınlarıyla Kosovalı Türklere hizmet yaptığını ve bilinçlendirdiğini aktardı. Radyonun Kosova'nın birçok bölgesinde dinlenebildiğini belirten Cibo, radyolarının özellikle Türk dinleyicileri açısından önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Bugüne kadar Kosova ve Türkiye'den birçok kuruma desteklemeleri için başvuruda bulunduklarını söyleyen Cibo, bu çağrılarına yanıt alamadıklarını ifade etti.

32 yıldır Prizren radyosunda gazeteci sunucu olarak çalışan Kadriye İmam da, son 10 yıldır üç yer değiştirdiklerini, alacakları maaşların hep taşınan binalara harcandığını dile getirdi. Hiçbir yerden destek almadıklarını anlatan İmam, aldıkları bazı reklamlar ve Türk Taburu'nun desteğiyle ayakta durmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 3080 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri