Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Köstebek ve Sincan dosyası da açılıyor

08.10.2012 16:09
TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu bu hafta ‘’Köstebek’’ ve ‘’Sincan’’ dosyasını açacak. Onbaşı Kadir Sarmusak ile tankların yürüdüğü Sincan’ın Belediye Başkanını dinleyecek.
Eski Başbakan Tansu Çiller’den, medya patronları ve Genelkurmay eski Başkanına kadar çok sayıda kişiyi dinleyen TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu bu hafta da ‘’Köstebek’’ ve ‘’Sincan’’ dosyalarını açacak.
 
28 Şubat alt komisyonu, olayın en önemli aktörü Kadir Sarmusak’ın ifadesine başvuracak. 28 Şubat’da Deniz Kuvvetlerinde asker olan Onbaşı Kadir Sarmusak, Batı Çalışma Grubu belgeleri nedeniyle casusluk iddiasıyla yargılanmıştı. Sincan’da tankların yürümesine neden olan ve Kudüs gecesini düzenleyen RP’li eski Belediye Başkanı Bekir Yıldız da komisyona bilgi verecek.
 
DOLMABAHÇE’DE SORGU
Komisyon’un 27 Mayıs-12 Mart Alt Komisyonu İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında 11 Ekim günü eski siyasetçi, gazeteci ve öğretim üyelerinin bilgisine başvuracak. Bu isimler arasında Ali Kırca, Mete Tunçay, Kurtul Altuğ, Emine Gürsoy,, Nilüfer Bayar Gürsoy, Orhan Birgit, Hüsamettin Cindoruk, Sönmez Sargan ve Mahir Kaynak bulunuyor.
 
12 Eylül Alt Komisyonu ise TBMM’de 8 Ekim Pazartesi günü, döneme tanıklık etmiş siyasilerden Şerafettin Yılmaz, Agah Oktay Güner’i dinleyecek. 10 Ekim günkü toplantısında emekli askeri savcı Ümit Kardaş ve eski Dev Yol yöneticilerinden Bülent Forta’nın bilgisine başvurulacak. 11 Ekim günü Erol Ekici’yi, 12 Ekim’de de Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan’ı dinleyecek. 28 Şubat-27 Nisan Alt Komisyonu ise Kadir Sarmusak’ı 8 Ekim Pazartesi dinleyecek. Aynı gün, Hasan Cemal, Rıdvan Akar ile Refik Baydur komisyona bilgi verecek.
 
9 Ekim günü eski STK yöneticilerinden Derviş Günday, Salim Uslu, Muharrem Kayhan, Fuat Miras ve Türkan Asma’nın bilgisine başvuracak. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu 10 Ekim günü komisyona bilgi verecek. Eski savcılar Ahmet Karabilgin, Aykut Cengiz Engin, Vali Erol Çakır ve Sincan eski Belediye Başkanı Bekir Yıldız’ın da bilgisine başvurulacak.
 
Kaynak: Gazeteport 
Bu haber toplam 2020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri