Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kraliçeden tartışma neden olacak sözler

26.09.2012 19:40
İngiltere Kraliçesi'nin bir BBC muhabirine Ebu Hamza hakkında söylediği sözler ve daha sonra bu sözlerin BBC tarafından yayınlanması tartışmalara neden oldu
İngiltere kraliçesinin ABD'ye iadesi planlanan hapisteki müslüman imama karşı hükümeti suçladığı ortaya çıktı. Kraliçe'nin, hükümetin Ebu Hamza hakkında çok müsamahalı davrandığı yönündeki sözlerinin, BBC tarafından yayınlanması skandala yol açtı.

BBC'nin güvenlik muhabiri Frank Gardner radyodaki sabah programında Kraliçe'nin Ebu Hamza konusunda hükümetin aşırı derecede hoşgörülü davrandığını düşündüğünü ve bu görüşünü İçişleri Bakanı'na aktardığını ve böylece bir anlamda lobi faaliyetinde bulunduğunu söyledi.

CNNTürk'ün haberine göre, programın yayınlanmasından dört saat sonra BBC, bu bilginin muhabirlerine açıklanmamak şartıyla özel bir sohbet sırasında aktarıldığını ve bu yüzden özür dilediğini açıkladı.

BBC'nin sadece 9 gün önce göreve getirilen genel müdürü George Entwistle, ülkenin en saygın gazetecilerinden olan Gardner'ın, Kraliçe'nin güvenine ihanet ettiğini söyleyerek Buckingham Sarayı'ndan özür diledi.

Ancak bu defa bazı gazeteciler ve monarşi karşıtları BBC'nin bu özürle kendini küçük düşürdüğünü söyleyerek yayın kurumunu kınadılar.

BBC'ye tepki gösteren çevreler, halkın bu tür müdahelelerden haberdar olmasının doğru olduğunu savundu.

Gardner'ın bu açıklaması Buckingham Sarayı'nın canını sıktı, çünkü İngiltere'de Kraliçe'nin hükümet politikalarına karışmaması geleneği var. 86 yaşındaki Kraliçe'nin siyasi olarak tarafsız olması gerekiyor.

Bu açıklama ve ardından gelen özür monarşinin sona erdirilmesi için faaliyet gösteren baskı grubu Rupublic'in de sert tepkisine neden oldu. Grup, BBC'yi kraliyet yanlısı halkla ilişkiler faaliyetinde bulunmakla suçladı.

Mısır doğumlu Ebu Hamza 2004 yılından beri İngiltere'de hapisteydi. Önümüzdeki günlerde Amerika Birleşik Devletleri'ne teslim edileceği bildirilmişti.

TİMETURK 

Bu haber toplam 3726 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri