Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kral'ın Timsah Gözyaşları

19.03.2013 11:31
ABD basınına konuşan Ürdün Kralı 2'nci Abdullah, gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinden yaklaşık iki hafta sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında ağır eleştirilerde bulundu.

 

Ürdün Kralı 2'nci Abdullah, "The Atlantic" dergisine verdiği mülakatta; Türk, Mısırlı ve Suriyeli liderleri eleştirdi.

Erdoğan'ın demokrasiyi bir 'otobüs yolculuğu' olarak gören otoriter bir lider olduğunu iddia eden Ürdün Kralı, Başbakan'ın "Demokrasi bir araçtır, bir otobüstür, durağa varılınca, o otobüsten inilir" şeklindeki sözlerine atıfta bulundu. Kral Abdullah, Başbakan Erdoğan'ı ayrıca, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "daha kafası çalışanı ve daha itidallisi" olarak niteledi.

"Mısır ve Türkiye'de oluşan bir Müslüman Kardeşler hilali görüyorum" diyen Ürdün Kralı, "Arap Baharı gelişim sürecindeki yeni bir hilal ortaya çıkardı" ifadesini kulllandı.

MURSİ YANLIŞ YAPTI

Ürdün Kralı 2'nci Abdullah, Mursi'nin Mısır'da sağlıklı bir Müslüman Kardeşler iktidarı yerleştirememesini ise şu sözlerle açıkladı:

"Mursi, Türk modelinin aksine, yani Erdoğan gibi bu işi 6-7 yılda yapacağına bir gecede yapmak istedi."

Bu ay başında Türkiye'ye gelen Ürdün Kralı 2'nci Abdullah'ın, Anıtkabir ziyaretindeki saygı duruşu sırasında gözlerinin nemlenmesi, "Kral ağladı" yorumlarına neden olmuştu.

Bu haber toplam 4186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri