Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kriptolu telefonları üreten Hasan Palaz teslim oldu

22.01.2015 00:57
Kriptolu telefonların dinlenmesi soruşturmasında TÜBİTAK BİLGEM eski başkanı Hasan Palaz teslim oldu. Palaz'a çapraz sorguda kriptolu telefonların nasıl dinlendiği soruldu. Savcı ifadenin ardından Palaz'ın tutuklanmasını talep etti.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "casusluk", "devletin birliğini bozmak" ve "kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlenmesi" iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan TÜBİTAK BİLGEM eski Başkanı Hasan Palaz, avukatıyla Gölbaşı Adliyesi'ne giderek teslim oldu.

"KRİPTOLU TELEFONLARI SADECE ÜRETTİK"

Palaz, adliye önünde basın açıklaması yaparak, TÜBİTAK'ın, kriptolu telefonların sadece tasarım ve üretimini yaptığını söyledi.

 

"TESLİM ETTİKTEN SONRA KİM NE YAPTI BİLMİYORUM"

Kullanılan sertifika, protokoller ve algoritmaların NATO tarafından onaylı olduğunu belirten Palaz, "TÜBİTAK olarak bilgi sahibi de değiliz yani telefon kime tahsis edildi, ne oldu bilmiyoruz. Biz teslim ettikten sonra bu telefonlara kim ne yaptı bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

ESKİ TİB BAŞKANVEKİLİ ŞEN DE GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma kapsamında hakkındagözaltı kararı bulunan eski TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen de avukatıyla birlikte geldiği Gölbaşı Adliyesi önünde gözaltına alındı.

Osman Nihat Şen, avukatıyla birlikte basın açıklaması yapmak için geldiği adliye önünde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Emniyet görevlilerince arabaya bindirilen Şen, ifadesi alınmak üzere Gölbaşı Adliyesinin arka kapısından adliye binasına getirildi.

Adliyeye getirilen şüphelileri başsavcılık tarafından görevlendirilen 5 savcı sorguladı. Savcılar şüphelileri çapraz sorguya alarak kriptolu telefonların dinlemelerini nasıl yaptıklarını sordu.

TUTUKLAMA İSTEMİ

Kriptolu telefonların dinlenmesi soruşturmasında ifadesi alınan 26 şüpheliden 11'i tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi, 15 kişi serbest bırakıldı. TÜBİTAK BİLGEM eski başkanı Hasan Palaz ile TİB Eski Başkanvekili Osman Nihat Şen de tutuklanması talep edilenlerden.

DEVLETİN ZİRVESİNİ DİNLEDİLER

Soruşturmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı biliniyor.

Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri