Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kriz Chritmas'ı da Vurdu

02.11.2011 17:21
Hristiyan dünyası ekonomik krizden dolayı yılbaşı harcamalarını da azalttı.

Hristiyan dünyasında "christmas" olarak bilinen yılbaşı sebebiyle artan Denizli ihracatı, bu yıl Avrupa genelinde ekonomik krizden dolayı harcamalar azalınca ekim ayında, geçen yıl aynı ayına göre yüzde 3 düştü. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkan Vekili Mehmet Baykent, düzenlediği basın toplantısında Ekim 2011 ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Baykent, ABD ve Avrupa Birliği (AB)'nde yaşanmakta olan ekonomik krizin bütün dünyayı etkilediğini, özellikle AB'de beklentilerin iç açıcı olmadığını ifade etti. Bunun Denizli ihracatını da olumsuz etkilediğini vurgulayan Baykent, "Bu ayki DENİB ihracatında, yaklaşık yüzde 3'lük düşüş kaydedilmiş durumda. Oysa geçmiş yıllarda, Hristiyan dünyasının christmas hazırlıkları, ihracatımızda yükselişe neden oldurdu." dedi.

DENİB tarafından ekim ayında kayda alınan ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 düşüşle 153 milyon dolar olduğunu belirten Mehmet Baykent, "Ocak-Ekim döneminde kayda alınan ihracat ise yüzde 25,7'lik artışle 1 milyar 448 milyon dolar olmuştur.

Tekstil ve konfeksiyon rakamlarını ayrıca değerlendirmek gerekirse ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4'lük düşüşle 116,4 milyon dolarlık ihracatın kayda alındığını görüyoruz.
Ocak-Ekim döneminde kayda alınan tekstil ve konfeksiyon ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,5'lik artış gösterdi ve 1 milyar 84 milyon dolar oldu." diye konuştu.

Bu haber toplam 1548 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri