Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Krizde 400 bin çocuk hayatını kaybedecek'

16.03.2009 11:00
Dünya Sağlık Örgütü fakir ülkeleri büyük oranda etkileyen global krizden dolayı 200 bin ile 400 bin arasında çocuğun yaşamını yitireceği uyarısında bulundu.
WHO genel sekreteri Dr Margaret Chan 14 Mart Cumartesi günü Times’a yaptığı açıklamada “Eğer harekete geçmezsek bunun gerçekleşeceğinden şüphe etmemiz için hiçbir sebep yok” dedi.

Chan, krizin fakir ülkelerde sağlık sisteminin geliştirilmesini engelleyeceği için 200 bin ile 400 bin arasında çocuğun ölmesine neden olacağını aktararak, “bu çok açık geçmiş krizler bunun delili” diye konuştu.

WHO genel sekreteri dünya liderlerine yoksul ülkelere kaynak aktarmaları çağrısında bulunarak, özellikle zayıf kadın ve çocukların korunması gerektiğini aksi halde bu krizden asıl zarar görenlerin yine onların olacağını kaydetti.

Chan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eğer yardım etmezsek daha fazla kadın gebelikle alakalı hastalıklardan ve daha fazla çocuk da gıda, beslenme ve susuzluktan dolayı hayatını kaybedecek”

Cuma günü Londra’da küresel kriz ve sağlık hizmetlerinin tartışıldığı, Yenilikçi Uluslararası Sağlık Sistemlerinin Desteklenmesi konulu bir toplantı düzenlenmişti.

Dünya Bankası başkanı Robert Zoellick’te dâhil 8 dünya liderinin katıldığı toplantıda dünyanın değişik fakir ülkelerinde yaşayan 10 milyon kadın ve çocuğun hayatını kurtarmak için ekstra 30 milyar dolar aktarılması çağrısı yapılmıştı.

Toplantıda hedeflenen sağlık hizmetleri düzeyine ulaşılamazsa 5 milyon çocuk ve bebeğin öleceği, 56 milyon kadının doğum bakım hizmetlerinden yeterince yararlanamayacağı, bir milyon insanın da HIV AIDS virüsü kapacağı açıklandı.

Çıkış yolu

Sağlık hizmetlerini finanse etmek için yeni yollar bulunması çağrısı yapan WHO sekreteri Chan, “Eğer harekete geçer ve gereken önlemleri alırsak umut ediyorum ki bu zararı en aza düşürebiliriz” dedi. Chan, finansal duruma dikkat çekerek eğer yardımlar zamanında yetişmezse sağlık alanındaki ihtiyaçların daha da büyüyeceğini belirtti.

ABD’de Eylül ayında Wall Street devlerinden Lehman Brothers’ın batması sonucu ortaya çıkan kriz kısa sürede tüm dünyayı kasıp kavuran bir fırtınaya dönmüştü.

Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri