Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Krizi Başbakan çözdü!

01.04.2016 13:22
Günlerdir tartışmalara neden olan ilaç alım protokolü Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun devreye girmesiyle çözüldü. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği ilaç alım protokolünde mutabakata vardı.

Günlerdir cevap bekleyen kriz çözüldü.. SGK ile Türk Eczacıları Birliği arasındaki protokol krizi aşıldı. Görüşmeler, günlerce sürmüş, ancak bir sonuç alınamamıştı. Anlaşmanın bittiği gün, devreye Başbakan Ahmet Davutoğlu girdi. Başbakan Türkiye Eczacılar Birliği yönetimini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da görüşmelere katıldı.

Davutoğlu, eczacıların taleplerini dinledi.. SGK'nın önerdiği rakamı kamu adına revize etti.. Eczacılar arasında bir mutabakata varıldı.

Mutabakatın detaylarını Çalışma Bakanı Süleyman Soylu duyurdu..

Soylu, "Epey bir müzakere sonucunda sayın Başbakanımızın huzurunda, Başkanımızın talimatları ile mutabakata vardık. Mesele ilaç olunca, mesele sağlık olunca bu konuda hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Krizde, Başbakan'ın devreye girdiğini belirten Bakan Soylu, protokolün süresinin 2+2 yani 4 yıl olduğunu açıkladı:

Bu protokol, 2+2 yıl. Toplam 4 yıl. İkinci yılında tekrar, oturup değerlendirmek kaydıyla önümüzdeki yıl, 2.3. ve 4. yıl enflasyon farkını da koymak suretiyle taraflarca Başbakanımızın talimatları ile mutabakata vardık.

Varılan mutabakatla, vatandaş da rahat bir nefes aldı.. 1 Nisan itibariyle eczanelerden ilaç alımında sıkıntı yaşanmayacak...

Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri