Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tedavi edilmeyen sinüzitin tehlikeleri

03.03.2011 16:01
Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Ahmet Serdar Saraçel, sinüzit tedavi edilmediğinde görme bozuklukları ve beyin iltihaplanmasına sebep olabileceğini söyledi. Mevsim değişikliği, alerjik reaksiyonlar, vücut direncinin düşmesi ve banyod

Özellikle kronik sinüzitin, tedavi edilmezse sağlığı ciddi boyutta tehdit ettiğini vurgulayan Dr. Saraçel, "Sinüs adı verilen, yüz kemiklerinin içindeki boşlukların iltihapla dolması sonucu oluşan hastalığa sinüzit denir. Sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa hastalık başlar. Bu tıkanıklık, tedaviyle ya da kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşir, açılamazsa kronikleşir. Sinüs kanallarının tıkanıklığına, bazı burun içi ve sinüslerle ilgili yapısal koşullar, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik sebepler, burun ve geniz eti gibi oluşumlar yol açabilir." dedi. Sinüzitin akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrıldığını açıklayan Saraçel, "Kronik sinüzitin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Göz çevresinde ödem ve yanak hizasında basmakla artan ağrı ise akut sinüzitin en tipik bulguları arasında yer alır. Alın hizasında, göz çevresinde ve burnun iki yanında, baş öne eğildiğinde şiddetlenen ağrı sık görülür. Krizler halinde seyreden bu ağrı, gündüzleri tüm sosyal ve fiziksel aktiviteyi sınırlar. Burun tıkanıklığı, iltihaplı burun akıntısı ve koku almada azalma da diğer belirtiler arasındadır. Alerjik nezle, sigara kullanımı veya kimyasal maddelerle temas ve burun dokularının, yani mukozanın şişmesi, işlevsel özelliklerinin bozulması sinüzite eğilimi artırabilir." şeklinde konuştu.

Sinüzitin çocuklarda da sık görüldüğüne dikkat çeken Ahmet Serdar Saraçel, çoğu zaman farkına varılmayıp ihmal edildiğini getirerek söyledi: "Çocuklarda bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben hastalık 10 günden uzun sürüyorsa bu bir sinüzit atağıdır. Genellikle müzminleşmeyen çocuk sinüzitleri, kış ve bahar aylarında tekrarlayarak devam eder. Yazın ise genellikle geçer. Olağan koşullarda çocuklar büyüdükçe sinüzit atakları azalırken kalıtsal eğilimli çocuk sinüzitleri küçük yaşlarda başlar ve sık sık tekrarlar ya da sürekli hale gelir ve yaşıyla beraber düzelme göstermez."

Kaynak:
Bu haber toplam 7726 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri