Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kudretli Türkiye Küçük İsrail'i Sınıyor

30.03.2013 01:27
İsrail gazetesinden şoke eden sözler: Türkiye İsrail'in küstahlığından bıktı!

 

Türkiye’nin birçok başka ülke gibi İsrail’in “küstahlığından bıktığı” değerlendirmeleri yapılıyor. Yedioth Ahronoth gazetesinin yayınlanan bir yorumda “Şimdi kudretli Türkiye, küçük İsrail’i sınıyor”, “Türkiye bir imparatorluk ve lideri Erdoğan, büyük imparatorluğunun daha büyük olmasını istiyor” gibi iddialara yer verildi.

Yedioth gazetesince Eitan Haber imzası ile yayımladığı “Aşk Değil, Çıkarlar” başlıklı yorumda İsrail’in küçük bir ülke olmakla birlikte kendini her zaman çok güçlü ve en iyi olarak gördüğüne, başkalarını küçümsediğine dikkat çekildikten şöyle devam edildi:

“Şimdi kudretli Türkiye, küçük İsrail’i sınıyor. Birçokları gibi Türkler de İsrail’in küstahlığından ve övüngenliğinden bıkmış durumda.”

Türkiye’nin, toprak büyüklüğü, nüfusu, Türk ordusunda görev yapan askerlerin sayısı gibi unsurlara İsrail ile karşılaştırarak dikkat çekilen yorumda şu iddialar da öne sürüldü:
“Türkiye bir imparatorluk ve lideri Erdoğan, en azından Ortadoğu’daki gelişmeler üzerindeki nüfuzu açısından, büyük imparatorluğunun daha büyük olmasını istiyor. 

“MAVİ MARMARA OPERASYONU SORUMSUZCA”

Yorumda, “İsrail devleti, (Mavi) Marmara filosuna karşı askeri bir operasyon lanse ederek sorumsuzca davrandı. Olmert döneminde Gazze’ye yönelik iki filo meselesi yaşandı, ama bu gazetelerde bile yer almadı. Ancak (Mavi) Marmara konusunda İsrail'deki askeri ve siyasi liderlik Türkiye’ye İsrail’in kudretini kanıtlamaya karar verdi. Ve bunun sonucunda, İsrail hükümetinin bulabildiği tek seçenek başarısız ve agresif bir çözüm oldu ve bu nedenle İsrail’in imajı ciddi zarar gördü.”

“TÜRK LİDERLERİNİN ÖZRE TEPKİSİ KABA”

Buna karşın yorumda “Ancak Türkiye’nin davranışının haklı olduğu anlamına da gelmez” denildikten sonra şu iddialar da yansıtıldı:
“Erdoğan başta olmak üzere, (Türkiye’nin) liderlerinin İsrail’in özrüne tepkisi kaba oldu ve onların vurdumduymazlığı uluslararası rekorları kırıyor. Ancak ülkeler aşkın peşinde değil. Ülkelerin ve onları liderlerinin arasında sadece çıkarlar var.

Bu haber toplam 3456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri