Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kulüpler Şike İçin ÖRTÜLÜ AF İstedi

08.09.2011 15:39
Kulüpler Birliği, küme düşme ve ceza maddelerinde indirim talep etti.

Kulüpler Birliği, küme düşme ve ceza maddelerinde indirim talep etti.

55. maddenin revize edilmesini isteyen Süper Lig kulüp başkanları, “Şike tespit edilirse yöneticiler ceza alsın, kulüp küme düşmesin” derken, yapılacak bu değişikliğin şikeye vize verilmesi anlamını taşıyacağı belirtiliyor.


Şikeden küme düşürme cezasının kaldırılması için Kulüpler Birliği düğmeye bastı. Fenerbahçe başta olmak üzere birçok takımın küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı soruşturma sürerken dün toplanan Kulüpler Birliği Futbol Disiplin Talimatı’nın 55. maddesinde revizyona gitme kararı aldı. Bu madde, “Müsabaka sonucunu hukuk ve spora aykırı şekilde etkilemek (şike) yasaktır. Teşvik de bu kapsamdadır. Bu hükmü ihlal edenler 3 yıla kadar müsabakalardan men edilir, kulüpler ise küme düşürülür ve ek olarak puan indirme cezası da verilir” hükmünü içeriyor. Ayrıca 11. maddeye göre de 12 yıla kadar hapis cezası sözkonusu.

Kulüpler Birliği uzlaştı, G.Saray red etti

Bu sıkıntıyı gidermek için dün yapılan toplantıya 14 kulübün başkan ve yöneticisi katıldı. Antalyaspor, İstanbul BŞ, Mersin İY mazeretsiz, Sivasspor ise mazeret bildirerek toplantıda yer almadı. 13 kulubün temsilcileri hapis cezalarında indirime gidilmesini ve küme düşmenin kaldırılmasını istedikleri, G.Saray’ın ise şerh koyduğu ve küme düşmenin yerine puan silmenin uygulanmasını talep etmedikleri belirtildi. Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, “Bu yasa kulüpleri ve başkanları zor durumda bırakıyor. İleriki zamanlarda kulüpler kendilerine başkan bulmak için ilan vermek zorunda kalacaklar” diye konuştu.

Başkan 13 Eylül’de belirlenecek

Cavcav şöyle devam etti: “Yasa ile ilgili bütün kulüp başkanları ile aramızda müzakereler yaptık. Yasa çıkarken bütün kulüplerin haberi yoktu. Kabahat mecliste değil, kulüplerimizde. 55. madde ile ilgili gerekli tüm makamlarla görüşeceğiz. Türkiye Futbol Federasyonu özerktir. Onların vereceği kararlara kulüpler olarak saygılıyız. Arkadaşlar bana onursal başkanlık teklif etti. Kabul ettim. Bu sıfatla siyasi parti liderleriyle görüşeceğim. 13 Eylül’de İstanbul’da toplanıp Kulüpler Birliği’nin yeni başkan adayını belirleyeceğiz. Seçim ise 20’sinde Ankara’da olacak.”

Bakanlardan bile daha güçlü


ÜNLÜ Alman Dergisi Der Spiegel, Fenerbahçe ve şike soruşturmasıyla ilgili 3 sayfalık bir değerlendirme yaptı. Gelişmeleri anlatan dergini yazısından bazı satır başları şöyle:

- Türkiye’de hiçbir kulüp Fenerbahçe’den büyük değil.

- Skandalın odağında Fener ve Başkan Aziz Yıldırım var.

- Kulübün geleceği belirsiz.

- Yıldırım sıradan biri değil, dayısı Faruk Yalçın, Forbes listesine girmeyi başaran zengin bir işadamı.

- Yıldırım kısa sürede takımı marka yaptı. Ancak mafya ve yasadışı silah ticaretine karıştığı ileri sürüldü.

- Gözaltına alınana kadar 3 büyük kulübün dokunulmaz başkanları arasındaydı.

- Bakanlardan bile daha güçlü birisinin tutuklanması şaşırtıcı oldu.

- Politikacılar Fener’i korumayı bıraktı.

Star 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri