Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kürdistan Kızılayı' Adıyla Kandil'e Yardım

17.11.2011 08:57
Ayakta kalmak için her türlü yöntemi meşru sayan PKK, bu kez de depremi istismar ediyor. Örgüt, kurduğu paravan ‘Kürdistan Kızılayı’ ile acı sömürüsü yaparak topladığı yardımları Kandil’e ulaştırıyor.

Deprem yardımlarına göz diken PKK’nın ‘Kürdistan Kızılayı’ adıyla kampanya başlattığı ve örgüte para topladığı belirlendi. PKK terör örgütü Van’daki depremzedeler için toplanan yardım paralarına göz dikti. Yurtiçindeki yardımları BDP’li belediyelere yönlendiren örgütün, ‘Heyva Sor a Kurdistan’ (Kürdistan Kızılayı) adıyla yasadışı para topladığı tespit edildi.

"Kürdistan Kızılayı" adlı yasadışı girişim özellikle Avrupa merkezli olarak faaliyete geçirildi. Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, İsveç, Avusturya, Belçika, İngiltere ve Danimarka’daki bankaları kullanan PKK, bu ülkelerde açtığı hesaplara “Van depremzedelerine yardım” adı altında para yardımı toplamaya başladı.

9 ülkede hesap açtılar

PKK yandaşları deprem yardımlarının 9 ülkedeki banka hesap numaralarına yönlendirilmesi için propaganda başlattı. “Heyva Sor a Kurdistan” adıyla yapılan duyuruda Van depremzedelerine yardım etmek isteyenlerin Heyva Sor a Kurdistan’la (Kürdistan Kızılayı) bağlantıya geçmeleri istendi. Terör örgütünün propaganda için kullandığı yöntemlerden biri de Roj Tv. Roj Tv’den gün içerisinde defalarca ‘sözde kızılay’ın reklamı yapılarak yardım talebinde bulunuluyor. Nakdi yardımlar için hesap numaraları ilan edilirken, Avrupa ülkelerinde sözde “Heyva Sor temsilcisi” ilan edilen kişilere ayni yardımların teslim edilmesi istendi. Toplanan paraların terör örgütü faaliyetlerine finansman kaynağı teşkil ettiği belirtilirken, örgütün paravan girişimi ‘Kürdistan Kızılayı’ Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından da tanınmıyor. Eli kanlı örgüt temsilcilerinin sözde Kızılay girişimi daha önce Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti İdari Mahkemesi’nde alınan kararla yasaklanmıştı. Ancak mahkeme kararlarına rağmen Avrupa’nın bir çok ülkesinde, örgüte para toplamaya devam ediliyor.

Dışişleri yakından takip ediyor

Avrupa ülkelerindeki yasal boşluklardan yararlanarak “Sosyal yardım” adı altında gelir elde eden “Kürdistan Kızılayı”nın PKK’ya finansman temin ettiği gerekçesiyle kapatılmasına yönelik, Almanya basta olmak üzere, AB üyesi ülkelerde Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri sürüyor. Heyva Sor a Kürdistan’ın, özellikle Avrupa ülkelerinde yasayan Kürtlerden “yardım, bağış, üyelik aidatı” gibi isimler altında topladığı yüklü miktardaki paraların, PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarına iletildiğini gösteren belgeler de bu ülkelere teslim edildi. PKK’nın yüzbinlerce avroyu bulan paraları silah alımı ve propaganda masraflarında kullandığı biliniyor. Yasadışı oluşumun son istismarı Van depremi olurken, ilgili ülkeler konuyla ilgili uyarılacak.

Star 

Bu haber toplam 3182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri