Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürdün Kürdistan'ı Olacak

29.12.2012 02:01
Demirtaş'tan tahrikvari sözler: Kürdistan yok diye mi bize bu zulüm yapılıyor? O zaman Kürt halkının yapması gereken bir şey var. Kürt halkı bu eksikliği tamamlamalıdır. Kürdün Kürdistan'ı olsaydı, olmalıydı ki Roboski'nin (Ortasu) hesabı sorulmalıydı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Uludere'de hava harekatında ölen 34 kişinin anıldığı törende konuştu. Olayla ilgili bugüne kadar söylenmeyen ve yazılmayan hiç bir şeyin kalmadığını belirten Demirtaş "Tek bir eksik kaldı. Erdoğan'ın özrü ve sorumluluğu kabul etmesi ve itiraf etmesi eksik kaldı" dedi.

Demirtaş, dönemin Uludere Kaymakamının olup biten her şeyi bildiğini, onun da bir Kürt olduğunu ve sürgün edildiğini ileri sürdü. Demirtaş şu iddialarda bulundu:

"Bu kaymakam bugüne kadar niye konuşmuyor? Şırnak Emniyeti bütün delilleri topladığını söylemişti. Bir yıldır bu deliller nerede? Katliam emrini Erdoğan verdiği için üstüne gidemiyorlar. Eğer o emri vermemiş olsaydı, bir kaç kişiyi harcayacaktı. Daha önce de generalleri içeri atmadı mı? Erdoğan'ın suçu büyüktür. 34 müebbet cezalık suç işlemiştir. Buradaki karakol, onların sivil olduğunu, kaçakçı olduklarını belirtmelerine rağmen, Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Hava Kuvvetleri Komutanı, içlerinde üst düzey bir PKK'lı vardır diye, vur emrini vermişler. Katliamdan sonra ortaya çıkmıştır ki, vurulanların hepsi sivildir, içlerinde PKK'lı yoktur. Bir yıldır bunu saklama, örtmeye ve unutturmaya çalışıyorlar. Eş başkanımız Gültan Kışanak, bir PKK'lıya sarıldı diye dokunulmazlığını kaldırmaya çalışıyor. Ama şu dağın arkasında 34 kişiyi öldüren Erdoğan'ın dokunulmazlığını bu halk kaldıracak. Gün gelip hesabını verecek ve bundan kaçamayacaktır."

"HİÇ BİR SAVCI VE MAHKEMEDEN ADALET BEKLEMİYORUZ"

Ölenlerin Kürt, bunları öldüren savaş uçaklarının ise Türk savaş uçakları olduğunu söyleyen Demirtaş, ölümlerden sorumlu tuttuğu Başbakan Erdoğan'ın bunu Bodrum ve Fethiye'de yapamayacağını savundu. Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bu tepenin arkası Kürdistan'dır. Bu tarafı Kürdistan'dır. Ölenler Kürt'tür. Savaş uçakları Türk savaş uçaklarıdır. Başbakan bunu, Bodrum ve Fethiye'de yapamazdı. Kürdistan yok diye mi bize bu zulüm yapılıyor? O zaman Kürt halkının yapması gereken bir şey var. Adı ister özerk, ister federasyon, ister bağımsızlık olsun, Kürt halkı bu eksikliği tamamlamalıdır. Kürdün Kürdistan'ı olmadığı için, Kürdün Kürdistan'ı olsaydı, olmalıydı ki Roboski'nin (Ortasu) hesabı sorulmalıydı. Aksi taktirde zulümler devam edecektir. Biz hiç bir savcı ve mahkemeden adalet beklemiyoruz. Adalet, dilenecek kadar güçsüz değildir. Halk, sizden direne direne bunun hesabını soracaktır. Başbakan utanmadan, sıkılmadan, 'savcıları bekleyelim' diyor. Bunları terörist ve kaçakçı diye göstermeye çalışacaklar. Burada kaçakçılık yoktur. Kaçak olan tek şey vardır o da sınırlardır. Roboski, bir Kürdistan meselesidir. Roboski'de yapılmak istenen Kürdistan'ın önü kesilmektir. Kürt halkı özgürleşecektir. Kürt ulusal ittifakı buna cevap vermelidir. Roboski'nin hesabı verilmelidir."

Bu haber toplam 5094 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri