Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürem-der'den ERDOĞAN'a teklif var

28.04.2011 16:31
T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan ve kamuoyunda tartışılan “Kanal İstanbul” projesiyle ilgili görüşümüzdür:

İstanbul’daki ormanlarda son 50–60 yıldan beri madencilik çalışmalarıyla çukurlaşmış ve yüzeysel yapısı tahrip edilmiş tıp ki bir çöl görünümünde ormansızlaşmış yaklaşık “50 milyon metrekare” saha bulunmaktadır. Bu saha içerisinde devasa çukurlaşmış hacim miktarı da 1 Milyar Metreküpten çok daha fazladır. Ormanlık sahalardaki bu alanlara orman dışındaki özellikle hazine arazilerindeki eski maden ocaklarının da eklenmesiyle İstanbul ilinde madencilikle tahrip edilmiş ve ormanlaşmayı bekleyen saha miktarı en az  “60 milyon metrekare” ye, çukurlaşmış alan miktarı da “1–1,5 Milyar Metreküp” e ulaşmıştır.

 

Madencilik çalışmalarında çukurlaşmış ve çölleşmiş sahaların ormanlaştırılabilmesinin en etkin yolu bu sahaların “Hafriyat Toprağı” ile rehabilite edilmesidir.  En kısa sürede bu sahaların hafriyat toprağı ile rehabilite edilerek ormanlaştırılması İstanbul’daki yaşam adına vazgeçilmez bir zorunluluktur. Ancak ne yazıktır ki bu güne kadar bu sahaların hafriyat toprağı ile rehabilitasyonu sadece hafriyat döküm rantından ve bu rantın paylaşım kavgasından dolayı sürekli engellenmiştir.  Günümüzde olduğu gibi ranta dayalı hafriyat döküm sistemleriyle eski maden ocaklarının ormanlaştırılması için onlarca yıl süreye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Kanal İstanbul projesinden dolayı oluşacak yaklaşık “2 00 milyon metreküp hafriyat toprağının” eski maden ocaklarının rehabilitasyonunda kullanılması halinde İstanbul’a çok kısa bir sürede en az 60 milyon metrekare orman  (İstanbul’daki ormanların % 2,5’i)  kazandırılabilecektir. 

 

KAMUOYUNA SAYGIYLA ARZ OLUNUR.

                                                                                                                                                                                                      

                                                                                                                                           Faruk ÇEBİ

                                                                                                                                Orman Yüksek Mühendisi

                                                                                                                                 Kürem-der Genel Başkanı

                                                                                                                                    www. kuremder.org.tr

Kaynak:
Bu haber toplam 3286 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri