Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Küresel darbe

03.07.2013 23:47
Irak’ın ve Libya’nın işgalleri sırasında canlı yayında savaşlara alıştırılan dünyada, bu sefer de canlı yayında bir diktatörün değil, milli iradenin seçtiği bir Cumhurbaşkanına ve yönetime karşı darbe yürütüldü.

Küresel darbe 

Irak’ın ve Libya’nın işgalleri sırasında canlı yayında savaşlara alıştırılan dünyada, bu sefer de canlı yayında bir diktatörün değil, milli iradenin seçtiği bir Cumhurbaşkanına ve yönetime karşı darbe yürütüldü.

 

Belki de tarihe “Küresel darbe” olarak geçen süreçte ABD etkin bir rol üstlendi. Küresel aktörlerin ve demokrasi (!) ülkelerinin cesaretlendirmesiyle ordu Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye resmen müdahale etti.  30 yıl Hüsnü Mübarek’e ses çıkarmayan ordu seçimle işbaşına gelen Mursi’nin bir yıllık iktidarına sabredemedi. Mursi’nin ulusal uzlaşma hükümeti önerisini reddeden ordu darbeyi tercih etti.

 

ANKARA’DAN SESSİZ VE ETKİSİZ DURUŞ

Mısır’da bütün bunlar yaşanırken Türkiye’nin sessiz ve etkisiz tavrı ise dikkatleri çekti. Yazılı açıklamanın ötesine gitmeyen Ankara da, adeta Müslüman Kardeşler’e yapılan canlı yayın darbesini izlemekle yetindi. Dışişleri taraflara şiddetten kaçınılması ve "Anayasal demokrasi zemininde karşılıklı anlayış ve diyalog yoluyla toplumsal uzlaşı sağlanması" çağrısında bulundu. Türkiye’nin bu sözde tarafsız tutumu en çok laik, işbirlikçi ABD ve Mübarek yanlısı grupların işine yaradı.

KEFENLERİYLE MEYDANA ÇIKTILAR

Mursi’ye taraflarla arasını bulması için 48 saat süre veren ordu verilen sürenin ardından önce devlet televizyonunu ele geçirdi. Ardından Mursi ve üst düzey yetkililere seyahat yasağı getirdi. Darbeyle birlikte Mısır’da olaylar çıktı. Mursi destekçileri kefenleriyle meydanlara çıkarak her ne pahasına olursa olsun Mursi’nin yanında olduklarını ifade ettiler. Bu arada Mursi yandaşlarına yapılan saldırılarda 20’den fazla kişi hayatını kaybetti. Başta İskenderiye olmak üzere Kahire’de büyük olaylar çıktı. İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği gibi kurumlarda darbeye engel olmak ve şiddeti önlemek adına herhangi bir rol üstlenmedi. Bu durum en çok darbecilere yaradı.

ABD VE AB DARBEYE ÇANAK TUTTU

Başta ekonomi olmak üzere sosyal ve siyasi açıdan Mursi’nin önünü kesen, ABD ve AB alenen darbeye destek çıktı. ABD yönetimi ‘Demokrasi sadece sandık değildir’ derken Washington’un Mursi’ye istifa et baskısı yaptığı belirtildi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’da yaptığı yazılı açıklamada darbeye çanak tuttu. Batılı ülkelerin hiçbiri orduya geri adım attıracak bir açıklama yapmadı.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri