Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt liderler birbirine girdi!

28.10.2013 00:18
Barzani ile Müslim arasındaki tartışma büyüyor.
Barzani ile Müslim arasındak gerilim sürüyor! Müslim'in Barzani'ye yönelik "Biz onları terbiye ederiz" sözlerine  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden cevap geldi. IKBY, PYD'yi Kürt halkına karşı suç işlemekle suçlarken Müslim, Bağdat üzerinden yurtdışına çıktı.
 
PYD Müslim'in "Sınırı kapatanlar, bizi terbiye edeceklerini sanıyorlar. Şunu bilsinler ki biz, onları terbiye ederiz" şeklindeki sözleri hatırlatılarak, "PYD, önce Kürt halkına karşı işlediği suçlardan kendisini arındırsın, terbiye etsin. Sonra Güney Kürdistan'ı terbiye etmekten bahsetsin" denildi.
 
PYD'nin eylemleriyle açıkça Baas rejimine hizmet ettiği belirtilen açıklamada, "Kürdistan hükümeti, daha önce Salih Müslim'e çeşitli yardımlarda bulundu ve onu birçok ülkeye gönderdi. Fakat Müslim, son açıklamalarında yerinde olmayan sözler kullandı. Bu, Müslim'in açıkça rejimin hizmetine girdiğini gösteriyor" ifadeleri kullanıldı.

BARZANİ PYD'Yİ SUÇLADI 
 
Irak ile Suriye arasındaki sınır kapısının açık tutulmasından dolayı IKBY hükümetinin zaman zaman sorunlarla karşılaştığı, bütün bu sorunlara rağmen Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin, Kürt hareketlerine yardım etmeye çalıştığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Başkan Barzani, Rojava'da (Suriye'nin kuzeyi) Kürtler söz sahibi olsun diye onları bir çatı altında birleştirme çabasında oldu. Bu, aynı zamanda Erbil anlaşmasının gereklerindendi. Fakat PYD, bu çalışmaların önünü tıkadı. PYD, bir yandan Kürdistan hükümetinin yaptığı yardımlardan faydalanırken diğer taraftan Suriye rejimin yardımıyla silah ve zor kullanarak kendisini Rojava'da kabul ettirdi. Diğer Kürt güçlerine engel oldu."
 
Müslim, Bağdat üzerinden Avrupa'ya gitti
 
Bu arada IKBY hükümetinin geçişine izin vermediği Salih Müslim'in, Suriye-Irak sınırındaki Rabia Sınır Kapısı'ndan Bağdat'a geçtiği bildirildi.
 
Müslim'in Bağdat Havalimanı'ndan, Avrupa'ya gittiği ifade edildi. internethaber
Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri