Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürtler'in AK Partisi yolda...

30.04.2012 13:45
İsminde Kürdistan geçen yeni bir Kürt partisi Ekim ayında kuruluyor.. Oluşumun öncülüğünü avukat Sıdkı Zilan yapıyor. Hedef ise AK Parti...
Kendilerini dindar ve muhafazakâr Kürtler olarak tanımlayan bir grup siyaset arenasına "Kürdistani İslami Parti" ismi ile çıkmaya hazırlanıyor. Ama yeni kurulacak bu parti aldığı karar ile İzmir ve benzeri illerde siyaset yapmayacak.
 
Yeni oluşumun öncülüğünü yapan Diyarbakır Barosu'na kayıtlı Avukat Sıdkı Zilan, Ekim 2012'ye kadar partiyi kuracaklarını hatırlattı. Mevcut Kürt partileriyle hasım değil, müttefik olacaklarını söyleyen Zilan, "İzmir gibi muhafazakâr Kürt nüfusunun olmadığı yerlerde siyaset yapmayacağız" dedi.
 
IRAK FEDERAL BÖLGESİNİ MODEL ALDILAR
 
Siyaset sahnesi çok ses getirecek yeni bir partiyle tanışacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan ve kendilerini "Dindar ve muhafazakâr kürtler"olarak tanımlayan bir grup, "Kürdistani İslami Parti" isimli oluşumu legal siyasi partiye dönüştürüyor. Kürt nüfusunun olmadığı bir ilde siyaset yapmayı düşünmeyen oluşum, Irak Federal Kürdistan bölgesini model almış.
 
HEDEF: AKP'YE OY VEREN DİNDAR KÜRTLER
 
İsmindeki "Kürdistani" kelimesiyle bile tartışma yaratacak olan partinin öncülüğünü yapan Avukat Sıdkı Zilan Taraf'a konuştu:
 
"Çalışmalarımız bir yıldır sürüyor. Önemli derecede destek aldık. 2012'nin ekim ayına kadar partiyi kurmayı planlıyoruz. Diyarbakır, Urfa, Batman, Bingöl, Elazığ başta olmak üzere birçok ilde faaliyet yürüttük. Dini kendi içinde yaşayan ve "gri kesim" olarak bilinen, kendilerini BDP ve PKK çizgisinden uzak tutarak, AKP ve SP'ye oy veren dindar Kürtlerin oylarını hedefliyoruz. Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki siyasi yelpazede PKK-BDP yelpazesinin güçlü bir siyasi hareket olduğu aşikârdır. Dindar halkımızın bir kesimi de AKP'ye oy vermiştir. Burada Kürt oylarının bölündüğü apaçık bir şekilde görülüyor. Bu durumda dindar Kürtlere, Kürdistani bir zeminde siyasetin yolunu açmak için İslami bir partiye ihtiyaç olduğu aşikârdır. Parti, BDP veya başka Kürdi, Kürdistani parti veya hareketleri hasım değil, doğal müttefik olarak görmektedir. Hedefi de Kürdistan halkının Ankara ile olan siyasi temsil bağını koparmak, onları kendi zemini üzerinde örgütlemektir."
 
ALTAN TAN: PARTİ ZENGİNLİK
 
Muhafazakâr kimliği ile tanınan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yeni oluşumu "zenginlik" olarak niteleyerek, "Kemalizm'e niye karşı çıkıyoruz? Biz diyoruz Kemalizm hepimizi bir kaba koyuyor. Ben şahsen herkesin bir kaba girmesini istemiyorum. Dindar Kürt olacak, liberal Kürt olacak, sosyal demokrat ve sosyalist olacak elbette" dedi.
Bu haber toplam 4694 defa okunmuştur
3 kuruş 5 köfte
hacı görür
zenginlik demiş bdp li neyin zenginligi acaba doguda garibanları sömüren ağbabalarının şimdi din kisvesi altından parcalamaya calışmasımı zenginlik yemezler bunu zaten camileri ayırmadımı bdp gitsin o camiye gidenlerden oy alsınlar neden akpye oy veren müslüman kesim hedef bdp oy verenler yoksa müslüman saymıyormu bu yeni oluşum hiçmi bdp li dindar kesim yok ??
30 Nisan 2012 Pazartesi 14:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri