Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt siyasetçilerden BDP'ye tepki

25.03.2012 10:49
Hükümet, Kürt sorununun çözümünde Öcalan ve Kandil'in devre dışı bırakılıp siyasi partilerinin muhatap alınacağını açıklarken, BDP'den, “Öcalan'sız çözüm olmaz” açıklaması geldi.

Hükümetin Kürt sorununun çözümü için belirlediği öne sürülen yeni stratejinin yankıları sürüyor. Söz konusu stratejiye göre Öcalan ve Kandil tamamen devre dışı bırakılırken, çözüm için sadece siyasi partiler muhatap alınacak. Ancak BDP temsilcileri adeta “Muhatabınız biz değil, Öcalan ve PKK'dır” diyerek, Başbakan Erdoğan'ın “Silahlı efendileriniz ipinizi gevşetmedikçe tuvalete bile gidemezsiniz” tespitini teyit etti.

BDP yöneticileri, ağız birliği etmişçesine adres olarak İmralı ve Kandil'i gösterdi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz Öcalan'sız ve PKK'sız çözüme inanmadık, inanmıyoruz” derken, yardımcısı Gültan Kışanak ise “Sayın Öcalan'ın dahil edilmediği bir süreçten Kürt sorununa çözüm çıkmayacaktır” ifadelerini kullandı. Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk da Abdullah Öcalan'sız bir çözümün olamayacağını savundu.

KÜRT SİYASETÇİLERDEN BDP'YE SERT TEPKİ

Akit'e konuşan Kürt siyasetçi ve aydınlar, kendi iradesini yok sayarak eli silah tutanları Kürtlerin temsilcisi olarak gösteren BDP'ye sert tepki gösterdi. BDP'nin bu çıkışıyla seçmenlerine ihanet ettiği belirtildi. Başbakan Erdoğan'ın, “Silahlı efendileriniz, ipinizi gevşetmediği sürece tuvalete bile gidemezsiniz” sözü hatırlatıldı.

O ZAMAN NİYE PARLAMENTOYA GELDİNİZ?

Silahların gölgesi altında yapılan siyasetin kimseye fayda getirmeyeceğinin altını çizen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, BDP'yi cesaretli davranmaya çağırdı. BDP'nin kendisiyle çeliştiğini belirten Ensarioğlu, “Tabii ki şiddetin muhatabı PKK'dır. Şiddet duracaksa bunu PKK'nın durdurması lazım. Artık bu Barzani'nin eliyle mi olur, başka şekilde mi olur onu bilemem. Bu ayrı bir şey. Ama neticede Kürt sorununun çözümü için sivil siyasetin inisiyatif alması gerekmez mi? Yani kendini yok saymak, kendini inkar etmek değil mi? Israrla başkaları adres gösteriliyor. O zaman niye parti kurdunuz? Niye parlamentoya geldiniz? Niye milletin oyunu aldınız, çıktınız çözüm adına temsilci oldunuz? Sivil siyaset silahlı vesayetin gölgesinden kurtulmadığı müddetçe, özgürleşmediği müddetçe çözümün tarafı olamaz, çözüme katkı sunamaz.” dedi.

Çözümü sabote eden tarafın bizzat PKK olduğunu vurgulayan Ensarioğlu, “Hükümet sırf çözüm adına, kanın durması adına her şeyi göze almadı mı? BDP'lilerin bile tahmin etmediği boyutlarda müzakereler yapıldı. Ne oldu, PKK barış masasına tekmeyi vurmadı mı? Öcalan'ı boşa çıkarmadı mı? Şimdi her şeye adres gösterdikleri Öcalan'ı boşa çıkaran kendileri oldu. Bugün artık yeni baştan bir muhataplığın inandırıcılığı ve kıymeti ne kadar olur?” diye sordu.

GÜÇLÜ: ŞAŞIRMADIM

Ala Rızgari hareketinin lideri İbrahim Güçlü ise BDP'nin bu tavrına şaşırmadığını belirterek, “Olağanüstü bir durum yok. BDP'li arkadaşlar gerçeği ifade ettiler. Eskiden beri İmralı ve Kandil'i müzakerelere adres olarak gösteriyorlar” dedi. BDP'nin varlığını Kandil'e dayandırdığını dile getiren Güçlü, “İradelerini oradan alıyorlar. Öcalan ve PKK'ya dayanıyorsanız onların önüne çıkamazsınız. Yani emanetçilerin birinci duruma gelmesi Kandil'in kabul edeceği bir şey değil. BDP'nin bunu yapması için Öcalan ve Kandil'in, ‘Bizimle müzakereler için ortam elverişli değil. Bizim adımıza siz görüşün' demesi lazım. Yani BDP'ye yol vermeleri gerekiyor. Kandil ve Öcalan onay vermezse, BDP'nin masaya oturacağına ihmal vermiyorum” ifadelerini kullandı.

ERBAŞ: BU TÜR SORUNLAR TERÖR ÖRGÜTLERİYLE ÇÖZÜLMEZ

Refah Partisi eski Van Milletvekili Fethullah Erbaş da, hükümetin yeni yol haritasını doğru bulduğunu söyledi. Kürt sorununda çözüm adresinin parlamento olduğunu kaydeden Erbaş, “Dünyanın hiçbir yerinde bu tür sorunlar silahlı terör örgütleriyle çözülmüş değil. Siyasi bir çözüm olması lazım. Bunun için de sivil insanlarla oturulup konuşulması lazım. Başbakan da BDP'ye ‘Sivil irade sizsizin, gelin sizinle konuşalım' diyor” şeklinde konuştu. Demirtaş ve Kışanak'ın kendilerine göre haklı olduğunu belirten Erbaş, BDP'nin Öcalan'ın talimatıyla kurulduğu iddialarını hatırlatarak, “Eğer bir siyasi parti kurmuşlarsa bunu Öcalan kurdurmuştur. Meclis'e gidiyorlarsa Öcalan'ın iradesiyle gidiyorlardır. Demirtaş topu taca atmak durumunda. ‘Yetkimiz yok' dese olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Diyarbakır'da soruları cevaplayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, “Elbette muhatap vatandaşlarımız bütün Türkiye'deki Kürt vatandaşlarımız hatta bütün Türkiye Cumhuriyeti'ndeki vatandaşlarımız. Biz diyoruz ki ‘sizinle konuşalım, o diyor ki (BDP) ‘Benimle konuşmayın gidin orayla konuşun'. Böyle bir şey olabilir mi? Bu siyasetin kendi kendini inkarıdır” dedi.

Erol Metin/ Yeni Akit 

Bu haber toplam 1750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri