Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt sorununda yeni süreç başladı

18.10.2012 16:23
3 yıl önce Cumhurbaşkanı Gül'ün 'İyi şeyler olacak' şeklindeki açıklamasıyla başlayan ancak sonrasında yaşananlar nedeniyle yarım kalan süreçte, şimdi yeni bir aşamaya geçiliyor.

Ahmet MEMİŞ - ROTAHABER / ÖZEL

Kürt sorununun çözümü konusunda ilk ciddi beklentiler Cumhurbaşkanı Gül'ün 2009 yılındaki "Kürt sorunuyla ilgili önümüzdeki günlerde çok iyi şeyler olacak" şeklindeki sözleriyle başlamıştı. Ancak Oslo ve Habur'la atılan adımlar ve sonrasında yaşananlar Gül'ün bu umutlandıran sözlerininin hayata geçmesine engel olmuştu.

Şimdi Ankara'da sorunun çözümü konusunda yeni adımlar atılıyor. Yeni sürecin ilk adımını da yine Cumhurbaşkanı Gül attı. Çankaya Köşkü'nde BDP'li vekilleri kabul eden Gül, görüşmede önümüzdeki sürecin çok önemli olduğunu ve BDP'nin inisiyatif alması gerektiğibni belirtti. Görüşmede BDP'liler de 'Silahların susması için aracı olabilecekleri yönünde teklifte bulundu.

3 yıl önce Cumhurbaşkanı Gül'ün 'İyi şeyler olacak' şeklindeki açıklamasıyla başlayan ancak sonrasında yaşananlar nedeniyle yarım kalan süreçte, şimdi yeni bir aşamaya geçiliyor.

Rotahaber'in sağlam kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Gül'ün adımıyla başlayan yeni süreç, kısa süre içinde AK Parti ile BDP arasında yapılacak görüşmelerle devam edecek. Görüşmeler, yaşanacak gelişmelere ve muhalefetten gelecek tepkilere göre ya kamuoyuna açık ya da gizlice yapılacak.

İMRALI İLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI

BDP ile yapılacak görüşmelerde ortak bir zeminde buluşulması halinde sürece İmralı da dahil edilecek. Yine Rotahaber'in edindiği bilgilere göre; İmralı ile bu konuda ön görüşmelere de başlandı. Görüşmeleri, şu anda MİT'ten, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevlendirdiği bazı isimler yürütüyor.

PKK DA SÜRECE DAHİL EDİLECEK!

İmralı ile yapılan bu ön görüşmelerde belli bir aşamaya gelinmesi halinde Oslo sürecine benzer bir sürecin yeniden başlatılabileceği belirtiliyor. Buradaki en büyük problemi ise 'PKK ile görüşmelerin nasıl yapılacağı konusu oluşturuyor. Oslo görüşmeleri sonrasında yaşananların tekrarlanmasından çekinen hükümet, bu sorunu da BDP ile aşmayı planlıyor. BDP, bu problemi PKK adına yapılacak görüşmelerde kendilerini muhatap olarak göstererek aşmayı planlıyor.

CHP'NİN DE SÜRECE KATILMASI SAĞLANACAK

Yapılan planlarda CHP'nin de sürece dahil edilmesi öngörülüyor. Ancak CHP, söz konusu görüşmelerde ilerleme sağlanması halinde görüşmelere dahil edilecek. CHP süreçte yer almak istemezse süreç CHP'siz işleyecek.

YOL KAZASINA FIRSAT VERİLMEYECEK

Uzun süredir üzerinde çalışılan yeni süreçte yol kazalarının yaşanmaması için de tüm tedbirler alındı. Uzun süredir gizlice alt yapısı hazırlanan süreçten bu kez kesin sonuç alınması planlanıyor.

Ankara'da bir süredir İmralı-BDP-MİT ekseninde devam eden hareketlilik, önümüzdeki günlerde AKP ve CHP'nin de sürece dahil olmasıyla artarak devam edecek.

ROTAHABER / ÖZEL 

Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri