Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kara harekatına göz yumacak

15.09.2011 10:55
Türkiye'nin K.Irak'a kara harekatını yeşil ışık yakan Mesut Barzani, üç güzergaha göz yumacak..

Taraf Gazetesi'nden Çetiner Çetin'in haberine göre, Türkiye’nin Irak Kürdistan Hükümeti ile pazarlığı sonuç verdi. Ankara’dan ekime kadar süre isteyen Barzani, kara harekâtına üç hattan göz yumacak

KARA HAREKATINA YEŞİL IŞIK

Türkiye bir yandan sınırda kara harekâtı için askerî hazırlıklar yaparken diğer yandan da Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi’yle pazarlıklarını sürdürüyor. Bu görüşmelerde Kürt Yönetimi’nin eğilimi netleşmeye başladı. Türkiye’den ekim ayına kadar zaman isteyen Kürt Hükümeti, daha fazla beklemeye niyeti olmayan Türkiye’nin kara harekâtına Xinere, Çemço ve Çaykurna hattından göz yumacak.

OPERASYON SÜRESİ 45 GÜNÜ GEÇMESİN

Ancak Kürt Hükümeti, operasyon süresinin en fazla 45 günle sınırlı olması için Türk yetkilileri ikna etmeye çalışıyor. Kara harekâtı için Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi’yle yapılan pazarlıkların ayrıntıları netleşmeye başladı. Türkiye’den “diplomasiye şans tanımasını” isteyen Kürt Hükümeti, bu arada, ABD ve İngiliz yetkililerle çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. PKK’lı yöneticilerle de iki ayrı toplantı yapan Kürt Yönetimi, örgütten henüz istediği cevabı alamadığı için Türk tarafından ekim ayına kadar biraz daha süre istedi.

3 HATTA GÖZ YUMULACAK

Ancak Türkiye’yi ikna edemeyen Kürt Yönetimi’nin Xinere, Çemço ve Çaykurna hattı üzerinden yapacağı operasyona göz yumacak. Kürt Hükümeti’nin ‘45 gün’ şartı Türkiye, Kürt Hükümeti’nden ayrıca Xinere, Çemço, Dola Akoyan, Balende, Dolakoke bölgelerindeki yolların güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri