Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürt'e PKK’dan damgalı ‘vergi’ tebligatı

21.11.2011 08:47
KCK operasyonlarında örgütün tebligat ve tahsilat belgeleri de çıktı
PKK’nın Kürt işadamlarından ‘devrim vergisi’ topladığı belgelendi. Terör örgütünün uzantılarının kaşelerinin yer aldığı tebligatlarda, “15 gün içinde ödemeniz sizin açınızdan iyi olur” yazıyor.
 
Terör örgütü PKK’nın, Kürt kökenli iş adamı ve esnaftan “tehditle para topladığı” belgelendi. KCK operasyonunda ele geçirilen belgelerde, PKK’nın Kürt kökenli vatandaşlardan düzenli vergi aldığı ve vergiler için yapılan tebligatlara da, “Verginizi 15 gün içinde ödemeniz sizin açınızdan iyi olur” notu gönderdiği tespit edildi. STAR’ın ulaştığı PKK’nın “devrim vergisi” adı altında topladığı haraçların belgelerine göre, “sözde vergi tahsilatı” PKK’nın şehir yapılanması olarak bilinen KCK üyeleri tarafından gerçekleştiriliyor.
 
Makbuzlarda HPG logosu var
 
PKK’nın, vergi toplamak için kullandığı belgeler, vergi tebligatı ve makbuzlardan oluşuyor. Kürtçe olarak bastırılan vergi tahsilat belgelerinde, HPG ve PRD amblemleri bulunuyor. Vergiler, dolar ve euro üzerinden toplanıyor. 2007, 2009 yılına ilişkin kesilen hazırlanan makbuzlarda, vergi tutarı olarak 10 dolar ve 15 bin euro’dan oluşuyor.KCK yetkilileri, vergi ödemekle yükümlü gördüklere kişilere öncelikle ödeyecekleri tutarla ilgili tebligat yapıyor. Verginin 15 gün içinde ödenmesi isteniyor. Örneğin, A.E.S., isimli Kürt işadamına, 7 Ağustos 2009’da yapılan tebligatta, “...Bu temelde sizden istenilen 15 bin euro parayı, gönüllü bir şekilde vermek, Yurtsever Kürt Halkına yakışan yegane tutumdur” deniliyor. Yine aynı tebligatın altında, iş adamı dolaylı olarak tehdit ediliyor.
 
Vergi her yıl düzenli artıyor
 
Tebligattaki notta, “Bu vergi 15 gün içerisinde hazır olmalıdır. Geçen yılki gibi yapmazsanız sizin açınızdan iyi olur” ifadelerine yer veriliyor. PKK’nın sözde devrim vergisini toplamak için bastırdığı makbuzlarda ise, Kürtçe isim, soyisim, miktar, tarih ve teslim alan kişi bilgileri yer alıyor. Makbuzda, paranın HPG cephe birimine teslim edildiği bilgisi bulunuyor. PKK’nın topladığı sözde verginin yıllık olarak değiştiği de öğrenildi. Bu çerçevede, örneğin 2009 yılında 10 bin dolar vergi ödeyen kişinin, 2010 yılında 15 bin dolar vergi ödediği bildirildi.
 
Hüseyin Özay / STAR 
Bu haber toplam 3688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri