Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtlar Vadisi Almanya'yı karışırdı

23.01.2011 13:08
Almanya'da "Kurtlar Vadisi: Filistin" filminin "Ulusal Nasyonal Sosyalizm Kurbanlarını Anma Günü"nü olan 27 Ocak'ta vizyona girecek olmasına partilerden tepki yağdı.

Alman Hıristiyan Demokratların parlamento Dışişleri Sözcüsü Philipp Missfelder Kurtlar Vadisi Filistin filminin vizyona giriş tarihinin Nazi Kurbanlarını Anma Günü ile çakışmasını, kurbanlara duyarsızlık ve saygısızlık olarak niteledi. Sosyal Demokratların milletvekili Kerstin Griese, "Bu film problemli çünkü şiddeti, İsrail karşıtlığını ve anti-semitik duyguları körüklüyor" dedi. Yeşiller'den Jerzy Montag ise "Filmin 27 Ocak'ta vizyona girmesi tarihdışı ve sorumsuzluk" dedi. Montag filmin yasaklanma ihtimali olup olmadığı sorulduğunda da "Yasalara karşı gelmedikçe Almanya'da mide bulandırıcı şeyler de gösterilebiliyor" dedi.

'TARİHİN HASSASİYETİNDEN HABERDAR DEĞİLLER'

Die Welt gazetesinde yer alan haberde, filmde Mavi Marmara'nın öcünün alındığı ve İsraillilerin düşman olarak gösterildiği belirtilerek, "Bir çeşit Türk James Bond olan baş karakter İsrailli yetkilileri dize getiriyor. Düşmanı ise Filistinli çocukları öldürmekten çekinmeyen zalim bir İsrailli subay" denildi. Filmin dağıtıcısı Köln merkezli Pera Film ile görüşen Die Welt, yöneticilerin tarihin hassaslığından haberleri olmadıklarını söylediklerini aktardı. Pera filmin sözcüsü gazteye filmin aslında kasım ayında vizyona gireceğini ancak prodüksiyon nedenleri yüzünden aksadığını ve sonraki uygun tarihin 27 Ocak olduğunu söyledi. Nazi Almanyası döneminde yaklaşık altı milyon Yahudi soykırıma uğradı.

AUSCHWİTZ'DEN KURTULUŞ GÜNÜ

27 Ocak tarihi binlerce Yahudi'nin katledildiği Auschwitz toplama kampından geliyor. 27 Ocak 1945 günü kamp, Sovyet birlikleri tarafından kurtarılmıştı ve bu tarih 1996 yılından itibaren milyonlarca Nazi kurbanını anma günü olarak kabul ediliyor.

 
 
Bu haber toplam 3276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri