Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş, CHP'nin açılımı yorumladı

06 Şubat 2009 / 15:41
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP'nin çarşaf açılımı ve Kur'an kursu açılımını değerlendirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Hem CHP'nin geçmişteki demokratik sicili hem de açılımları 29 Mart yerel seçimleri öncesine denk getirmesi, popülizm yapıldığı yönündeki endişemizi kuvvetlendirmektedir'' dedi.

Kurtulmuş yaptığı yazılı açıklamada, 15 yaşından küçüklerin Kur'an kurslarına gidemediğini ifade etti. Kur'an-ı Kerim öğrenmenin bir ihtiyaç olduğu görüşünü dile getiren Kurtulmuş, açıklamasında şunları kaydetti:

''Son dönemde siyasetin temel sorunu, söylem ile icraat arasındaki çelişkidir. Özellikle iktidar ve ana muhalefet partileri söylemde farklı, eylemde farklı hareket etmektedir. Bu çelişki de samimiyet sorununu gündeme taşımaktadır. Örneğin, iktidar partisi, defaatle sivil ve özgürlükçü bir anayasa sözü vermiş olmasına rağmen, 7 yıllık iktidarı boyunca bu konuda hiçbir somut adım atmamıştır.

Ana muhalefet partisi CHP'nin çarşaf açılımı ile başlattığı ve Kur'an kursu açılımı ile devam ettirdiği yaklaşımı dikkat çekicidir. Şayet siyasi popülizmin bir sonucu değilse bu adımlar milletimiz ve demokrasimiz açısından elbette sevindiricidir. Bu açılımı, CHP'nin tarihi bir yanılgısını daha düzeltmesi olarak değerlendirmek istiyoruz. Ancak, hem CHP'nin geçmişteki demokratik sicili hem de bu açılımları 29 Mart yerel seçimleri öncesine denk getirmesi, popülizm yapıldığı yönündeki endişemizi kuvvetlendirmektedir.

Bu nedenle hem iktidara hem de ana muhalefet partisine sesleniyoruz, bu noktadan sonra mazeretiniz kalmamıştır. Bu açılımlarda samimi iseniz, gelin söylemden eyleme geçin. Somut adımlar atın. 15 yaşından küçüklerin Kur'an kurslarına devamını engelleyen yasayı kaldırın. Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetlerini, kadro eksikliği başta olmak üzere, toplumsal talebe cevap verecek şekilde genişletin ve güçlendirin.''

Saadet Partisi olarak bu somut adımların atılması halinde her türlü desteği vereceklerini ifade eden Numan Kurtulmuş, ancak bu adımlar atılmadığı takdirde ''bu çelişkiyi millete şikayet edeceklerini'' bildirdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri