Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atık poşetleri eritip heykel yaptı

18.08.2012 11:39
Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde, çocukluğundan beri resim ve heykel sanatına merak saran tornacı 51 yaşındaki Abdulkadir Karaaslan, siyah renkli atık poşetleri eritip heykele dönüştürdü.

Kurtuluş savaşında mermi taşıyan bir kadın, at üstünde mızraklı bir asker, oturan adam heykelleri yapan Abdulkadir Karaaslan, çocukluk yıllarımda resme merakı olduğunu söyledi. Karaaslan, "Zamanla plastik çantalardan çiçekler yaptım. Siyah poşetlerden laleler yaparken, heykel yapma fikri doğdu. Eritilmiş siyah poşetleri de tasarladığım kalıpların içine döktüm ve heykeller ortaya çıktı" dedi.

İlkokul mezunu Karaaslan, heykellerde siyah poşet kullanmasının sanat kaygısıyla olduğunu vurguladı. Abdulkadir Karaaslan, "Heykeller genelde siyahtır veya siyaha yakın tonlardadır. Eğer heykeli renklendirirseniz o bibloya döner ve sanat değeri biter. Sadece bal mumu heykeller renklidir. Ben de bu yüzden hep siyah poşet kullanıyorum. İmkanlarım dahilinde heykel konusunda kitaplar okuyorum, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. En büyük hayalim kendime ait bir atölye kurmak ve heykel yapmayı sürdürmek" diye konuştu.

Bu haber toplam 3872 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri