Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KURTULUŞ SAVAŞI İÇİN "RUMLARA ETNİK TEMİZLİK" DEDİ Mİ?

15.01.2013 12:31
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Kurtuluş Savaşı'nı kastederek "Ege'de rumlara etnik temizlik yapıldı" dedi mi?

 

Milliyet Gazetesi Yazarı Melih Aşık, bugünkü yazısında CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'le ilgili çok çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi.

Aşık, Dido Sotiriyu'nun "Benden Selam Söyle Anadolu’ya" adlı kitabında "Ege’de Rumlara etnik temizlik yapıldığını anlatıyor”sözlerini köşesine taşıdı.

Milliyet Yazarı Melih Aşık yazının hemen devamında ise CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz şu cevabını not düştü:

“Hüseyin Aygün, Ege’de yaşanan Yunan zulmüne ve işgalcilere karşı verilen ulusal kurtuluş mücadelesine etnik temizlik diyorsa CHP’de yeri yok”.

Kendisini kaçıran PKK'lılara "İyi çocuklar" diyen, Fransa'da öldürülen PKK'lı Sakine Cansız'ın ailesine taziye ziyaretine giden CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, bu sözleri söyledi mi?

İşte Melih Aşık'ın Milliyet'teki bugünkü yazısından ilgili bölüm;

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, yine kendisini gündeme getirmeyi başardı: “Dido Sotiriyu’nun ‘Benden Selam Söyle Anadolu’ya’ adlı kitabını okudum, Ege’de Rumlara etnik temizlik yapıldığını anlatıyor diye yazınca sinirleri gerdi.

CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz şu cevabi mesajı geçti:
“Hüseyin Aygün, Ege’de yaşanan Yunan zulmüne ve işgalcilere karşı verilen ulusal kurtuluş mücadelesine etnik temizlik diyorsa CHP’de yeri yok”.

CHP eski Milletvekili Kemal Anadol ise der ki:

“O romandan bu anlam çıkmaz. Bugün Yunanistan’daki sol ve demokrat çevreler, ‘Küçük Asya Felaketi’ olarak niteledikleri İzmir ve Anadolu işgalini emperyalizmin bir oyunu olarak görmektedirler. Buna ‘Benden Selam Söyle Anadolu’ya romanı yazarı, yakından tanıdığım merhum Dido Sotiriyu da dâhildir. Ünlü roman şöyle bitmektedir:

‘Ana yurduma selam söyle benden Kör Mehmet’in damadı. Benden selam söyle Anadolu’ya... Toprağını kanla suladık diye bize garezlenmesin. Ve kardeşi kardeşe kırdıran cellâtların Allah bin belasını versin!’

Bir tek Yunanistan’da son seçimlerde parlamentoya giren faşist Altın Şafak Partisi’nin söylemi Hüseyin Aygün’ün söylemiyle örtüşüyor. Bu da bana garip gelmiyor. Yadırgadığım şey, beyan sahibinin ‘CHP milletvekili’ sıfatı taşımasıdır.”

Hüseyin Aygün yakında “Mustafa Kemal, masum Yunanlı turistlere saldırdı ve adına Kurtuluş Savaşı dedi” gibisinden bir demeç verirse şaşırmamalı... Meydan boş... Parti kadroları, Dilek Akagün gibi bir iki istisna hariç, önümüzdeki seçim sandalyeyi kurtarma telaşıyla her türlü hakareti sineye çekiyorlar nasıl olsa..."

PKK'LI SAKİNE CANSIZ'IN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİNE GİTMİŞTİ

Hüseyin Aygün bir süre önce PKK'lılar tarafından kaçırılmıştı. Aygün serbest bırakıldıktan sonra kendisini kaçıran PKK'lılar için "İyi çocuklar" demişti. CHP Milletvekili önceki gün de Fransa'da öldürülen PKK'lı Sakine Cansız'ın ailesine taziye ziyaretine gitmişti. Aygün bu davranışı nedeniyle Kılıçdaroğlu tarafından uyarılmıştı.

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün bir süredir partideki ulusalcı milletvekillerinin hedefinde...

Bu haber toplam 3730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri