Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kuru soğanın ürküten yükselişi!

12.01.2011 00:42
BURSA- "İhracat devam ederse kuru soğanın kilosu 8 lirayı bulur".

Büyükşehir hallerinde kilosu 2 liraya, market ve pazarlarda ise 3 lirayı bulan kuru soğanın fiyatının daha da artabileceği bildirildi. İhracat sebebiyle soğanın fiyatının arttığını belirten Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, "Eğer ihracaat devam ederse geçen yıl kilosu 8 liraya kadar yükselen kuru soğan yine aynı fiyatı yakalayabilir." dedi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında domateste görülen rekor fiyat artışı bu kez kuru soğanda yaşanıyor. Bir süre önce pazarda kilosu 50 kuruşa kadar inen kuru soğanın, ihracatın başlamasıyla pazar ve marketlerdeki fiyatında da artış gösterdi. Halen Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde soğanın kilosu 1.80 liradan, Bursa Hali'nde ise kilosu 2 liraya kadar yükseldi. Yeni ürünün kısa bir süre önce çıkmasına rağmen depolardaki soğun stoğunun önemli bir bölümü ihracaat ediliyor.

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, pazar ve marketlerde kilosu 2,5 -3 liradan satılan soğanın, ihracat devam etmesi halinde fiyatının daha da artacağını söyledi. Çakman, soğanın üretim merkezi olan Karacabey ve Polatlı'daki depolardaki soğanın durumuna göre fiyatların seyredeceğini kaydetti. Çakman, açıklamasında şöyle dedi: "Şu anda ihracat sebebiyle kuru soğanın fiyatı arttı. Lojistik fiyatalarına göre haldeki fiyatlar market ve pazara yansıyor. Temel gıdalardan birisi olan soğan ihracat sebebiyle artış gösterdi. Halen pazarlarda 2 -2,5 lira arasında soğan satılıyor. Don olayları olmazsa diğer kış sebzeleri artmaz. Ama havalar don yaparsa diğer kış sebzeleri de artabilir. Ama soğandaki artış ihracata göre şekillenecek. Çünkü sebzelerde arz talebe göre fiyatlar şekilleniyor. Geçen yıl soğan 8 liraya kadar çıkmıştı, bu sene ihracat sürerse aynı fiyatları görebilir." CİHAN

Bu haber toplam 4064 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri